بلینکن پذیرفت که اعضای بیشتر کانگرس به اسناد محرمانه خروج از افغانستان دسترسی داشته باشند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

مایکل مکال، رئیس کمیته روابط خارجی کانگرس روز دوشنبه از توافقش با وزیر خارجه امریکا خبر داد. اکنون تمام اعضای کمیته بررسی خروج امریکا از افغانستان به تمام اسناد محرمانه دسترسی خواهند داشت.

پیش از این تنها با دسترسی دو عضو ارشد موافقت شده بود.

مکال تهدید کرده بود که در صورت عدم موافقت آنتونی بلینکن، او را به سرپیچی از دستور کانگرس متهم خواهد کرد که در ایالات متحده جرم محسوب می‌شود. او حالا می‌گوید که با تصمیم جدید وزیر خارجه، گزینه طرح اتهام سرپیچی را کنار گذاشته است.

مکال در بیانیه‌ای گفت: «این موافقت یک گام بی‌سابقه و رو به پیش در تحقیقات مربوط به خروج از افغانستان است. این نخستین بار است که وزارت خارجه با دسترسی کانگرس به مکاتبات انتقادی کارمندانش موافقت کرده است.»

او افزود: «این مکاتبات شامل اطلاعات دست اول درباره نگرانی‌های کارمندان سفارت امریکا قبل از سقوط دولت افغانستان و پاسخ آنتونی بلینکن، وزیر خارجه کشور به آن است.»

در آغاز، وزارت خارجه امریکا تنها خلاصه یک صفحه‌ای از این مکاتبات را در اختیار کمیته تحقیق قرار داد. اما، به دنبال فشارهای این کمیته، وزارت خارجه ماه گذشته حاضر شد که به مکال و یک عضو ارشد کمیته روابط خارجی اجازه دهد که این مکاتبات را ببینند.

این اجازه اکنون تمام اعضای کمیته بررسی را در بر می‌گیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تاریخ معاصر افغانستان
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.