سپاه پاسداران جمهوری اسلامی مدعی رونمایی از یک راکت «هایپرسونیک» شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه از رونمایی اولین موشک بالستیک فراصوت ساخت داخلی در حضور فرماندهان سپاه و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور این کشور، خبر دادند.

برد این راکت۱۴۰۰ کیلومتر، با قابلیت عبور از سامانه‌های سپر موشکی اعلام شده است.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه گفت که راکت فتاح می‌تواند «سیستم‌های ضدموشکی پیشرفته دشمن را هدف قرار دهد و این یک جهش نسلی بزرگ در زمینه موشکی است.»

حداکثر سرعت این موشک به ۱۴ ماخ [برابر با ۱۵هزار کیلومتر در ساعت] می‌رسد.

صدا و سیما به نقل از سپاه مدعی شد که این موشک می‌تواند پیشرفته‌ترین سامانه‌های ضدراکتی ضدبالستیک امریکا و اسرائیل، از جمله گنبد آهنین اسرائیل، را دور بزند.

در واکنش، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل چنین ادعایی را «لاف» خواند و بر آمادگی اسرائیل در برابر هر نوع حمله راکتی تاکید کرد.

یک هفته پیش، امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، از رونمایی از چنین موشکی در آینده نزدیک خبر داده و گفته بود: «این موشک سرعت بالایی داشته و در جو و خارج از جو می‌تواند مانور دهد. همچنین از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور می‌کند.»

او عقرب سال گذشته نیز چنین ادعایی را مطرح کرده بود: «این موشک سرعت بالایی دارد و در‌ جو و خارج از جو می‌تواند ‌مانور دهد.»

کمی بعد اما یک سخنگوی وزارت دفاع امریکا این ادعای حاجی‌زاده درباره ساخت چنین راکتی را زیر سوال برد و اکنون نیز ظن آن می‌رود که این راکت را روسیه در اختیار جمهوری اسلامی گذاشته باشد.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون گفته بود مقام‌های امریکایی در جریان ادعای مطرح شده در ایران قرار گرفته‌اند اما، «ما به این گزارش‌ها شک و تردید داریم.»

او اضافه کرده بود: «مثل همیشه من از صحبت درباره اطلاعات، گزارش‌ها و ارزیابی‌های مان خودداری می‌کنم اما به نظارت دقیق بر ایران ادامه می‌دهیم که شامل هر گونه توسعه یا تکثیر فناوری پیشرفته ایران یا سامانه‌های موشکی هم می‌شود.»

علی‌رغم مخالفت آمریکا و اروپا، جمهوری اسلامی گفته است برنامه موشکی خود را بیشتر توسعه خواهد داد. با این حال تحلیلگران نظامی غربی می‌گویند که جمهوری اسلامی گاهی در مورد توانایی‌های موشکی خود اغراق می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها