مردان مسلح ناشناس یک رهبر قبیله‌ای را در وزیرستان شمالی کشتند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

منابع محلی در وزیرستان شمالی در ایالت خیبرپختونخوای پاکستان گفته‌اند که شیرمحمد وزیر، یکی از سران قبائل این منطقه در پی حمله مهاجمان مسلح کشته شده است.

به گفته این منابع، شیرمحمد وزیر روز دوشنبه (۱۶ جوزا) در برابر شفاخانه‌ای در وزیرستان شمالی به قتل رسید.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت قتل آقای وزیر را بر عهده نگرفته، اما در پی افزایش حملات تحریک طالبان پاکستانی، قتل‌های هدفمند سران قومی در وزیرستان رو به افزایش گذاشته است.

شیرمحمد وزیر چندی پیش در منطقه «اسپین وام» وزیرستان شمالی در جرگه مخالفان این گروه حضور یافت و پیشتر از آن در جرگه قبیله «اتمانزی» هم شرکت کرده بود. او در این جرگه از ارتش پاکستان خواسته امنیت این منطقه را تامین کند.

جرگه قبیله‌ای اتمانزی در تابستان ۱۴۰۱با هدف برقراری امنیت و ثبات در وزیرستان تشکیل شد. این جرگه از ارتش پاکستان خواسته که یا نیروهای خود را از وزیریستان بیرون کند یا طالبان را از بین ببرد.

شیرمحمد وزیر، فرزند و جانشین میرزاعلی خان معروف به «ایپی فقیر» بود که پیش از استقلال پاکستان در برابر انگلیس در مناطق کوهات و بنو مبارزه کرده بود.

میرزاعلی خان پس از استقلال پاکستان در برابر دولت اسلام‌آباد به مقاومت پرداخت و در وزیرستان حکومت مستقلی به نام «پشتونستان» اعلام کرد تا این که در سال ۱۹۶۰ درگذشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.