سربازان شوروی در افغانستان مهمات خود را در 'آب می‌جوشاندند و به مجاهدین می‌فروختند'

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

راشیا بیوند در گزارشی نوشت که سربازان شوروی در افغانستان برای تامین غذا، تنباکو و لباس، مهمات خود را به مجاهدین می‌فروختند.

به گزارش این رسانه روسی، این سربازان برای اینکه خود با این گلوله‌ها کشته نشوند، آنها را پیش از فروش در آب می‌‌جوشاندند.

این رسانه روسی به نقل از شاهدان جنگ شوروی در افغانستان نوشت که برخی از مقامات و افسران ارتش از منابع و مواد غذایی که در اختیار ارتش گذاشته می‌شد، سرقت می‌کردند و در نتیجه، بسیاری از سربازان مجبور می‌شدند تا برای تامین غذا، پوشاک و تنباکو مهمات خود را در بازارها بفروشند.

به نوشته راشیا بیوند، این در حالی بود که همه می‌دانستند که دیر یا زود، این مهمات ممکن است به دست مجاهدین برسد.

گزارش این رسانه افزوده که بنابراین احتمال، لازم بود که این مهمات پیش از فروش به آنها طوری آسیب رسانده شود که ظاهراً قابل تشخیص نباشد.

نویسنده گزارش ادامه داده که این شایعه جا افتاده در صفوف ارتش سرخ شوروی تضمین می‌کرد که جوشاندن گلوله‌ها برای چندین ساعت باعث می‌شود که دیگر گلوله‌ها از تفنگ شلیک نشوند.

این نشریه روسی افزوده در حالی که مهمات مدرن نمی‌توانند تحت تأثیر گرما قرار گیرند، سربازان روس تصور می‌کردند که با این ترفند، فشنگ‌های فروخته شده نمی‌توانند علیه آنها و همرزمانشان استفاده شود.

افغانستان از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۷ به اشغال نظامی شوروی سابق درآمده بود. این نیروها به دنبال ۹ سال مقاومت مجاهدین به حمایت غرب و کشورهای اسلامی و براساس توافقات جنوا، مجبور به خروج از این کشور شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها