عفو بین‌الملل: مجازات جمعی مردم پنجشیر توسط طالبان جنایت جنگی است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه در یک گزارش تازه، «رفتار ظالمانه» طالبان با مردم پنجشیر را «جنایت جنگی» خواند.

این سازمان توانسته است که مواردی از «اعدام‌های فراقضایی، شکنجه، حبس و بازداشت‌های خودسرانه» مردم در این ولایت را مستند کند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که طالبان در مقابله با نیروهای مقاومت در پنجشیر، به بدرفتاری و شکنجه مردم عادی متوسل شده اند.

به گفته این سازمان، طالبان « مردان و جوانان روستاها را بازداشت و محبوس کردند، و مورد لت‌و‌کوب و انواع آزار قرار دادند.»

اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای گفت: «برخورد بیرحمانه طالبان با مردم عادی به ظن ارتباط شان با جبهه مقاومت، باعث گسترش ترس و بیچارگی در میان مردم پنجشیر شده است.»

کالامار افزود: «فهرست جنایات جنگی و دیگر موارد نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه توسط طالبان در پنجشیر طولانی است. در این فهرست از کشتارهای فراقضایی، شکنجه و گروگان‌گیری تا بازداشت‌های غیرقانونی و به آتش کشیدن خانه‌های مردم وجود دارد.»

این سازمان از طالبان خواست که «مجازات جمعی» مردم پنجشیر را متوقف کند.

این سازمان حقوق بشری گزارش تحقیقاتی ۴۰ صفحه‌ای خود را بر بنیاد مصاحبه با ۲۹ نفر از اهالی پنجشیر و تحلیل و ارزیابی گزارش‌ها، عکس‌ها و ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تهیه کرده است.

این سازمان بین‌المللی در مورد اعدام‌های غیرقضایی طالبان نوشت که این گروه در یک مورد در ماه سپتامبر سال گذشته، دستکم ۶ یا ۹ عضو جبهه مقاومت را در نزدیک دره هزاره پنجشیر به صورت صحرایی اعدام کرد.

عفو بین‌الملل همچنین می‌گوید که طالبان سه کشاورز و چوپان را در ولسوالی‌های بازارک و رخه دستگیر کردند و پس از شکنجه، آنان را به قتل رساندند.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌اش گفت که طالبان تمایلی به بررسی قانونی این گونه جرایم که اعضای آن مرتکب شده اند، ندارد.

این سازمان از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا یک میکانیسم بین المللی را برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در افغانستان و حسابرسی از طالبان ایجاد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
پوتین شدن
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.