روز جهانی امنیت غذایی؛ سازمان ملل هشدار خود در مورد بحران بشری در افغانستان را تکرار کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به مناسبت روز جهانی امنیت غذایی گفته که افغانستان با یکی از بدترین بحران بشری روبه‌رو است.

این دفتر روز چهارشنبه (۱۷ جوزا) در تویتی نوشت که دوسوم جمعیت افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

سازمان ملل گفته سازمان‌های امدادی در سال ۲۰۲۳ برای کمک به ۲۲.۳ میلیون نفر به ۳.۲ میلیارد دالر نیاز دارند.

با این حال، رهبران طالبان اشتغال زنان در موسسات غیردولتی را ممنوع کرده که وضعیت کمک‌رسانی به نیازمندان را دشوار کرده است.

دفترهماهنگی کمک‌های سازمان ملل برای افغانستان هفته گذشته به نقل از یک زن مسئول ولایتی گزارش داد: «امسال وضعیت انسانی برای بسیاری از خانواده‌ها بد است. بسیاری از مردم به کمک نیاز دارند.»

این دفتر به نقل از این زن افزوده است: «ما باید پروژه‌های خود را گسترش دهیم و به نیازها پاسخ بدهیم. اما اگر اکثر همکاران زن ما قادر به کار نباشند، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.»

این زن همچنین گفته که در جلساتی که تصمیم‌های حیاتی مانند تخصیص منابع و اولویت‌بندی گرفته می‌شود، نمی‌تواند مشارکت کند و باید یکی از همکاران مردش را به جایش بفرستد.

از سویی دیگر برخی از نهادهای کمک‌رسانی گفته‌اند که دخالت طالبان در توزیع و چگونگی تخصیص کمک‌ها به مردم نیز فرایند کمک‌رسانی بشردوستانه در افغانستان را مختل کرده است.

سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد نیز در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی امنیت غذایی نوشت که روزانه در هشتاد کشور به میلیون‌ها کودک، زن و مرد غذا توزیع می‌کند.

این سازمان افزوده که اکنون سبد غذایی متنوع‌تری به شمول غذاهای فرآوری‌ شده مانند محصولات کنسرو شده، بیسکویت‌ و مکمل‌های غذایی در اختیار نیازمندان قرار می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها