نگرانی‌ها از مسمومیت دانش‌آموزان دختر در سرپل؛ نماینده ویژه امریکا خواستار بررسی قضیه شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

در ادامه واکنش‌ها به مسمومیت دانش‌آموزان دختر در ولایت سرپل، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان گفت که عمیقا از این مسئله نگران است. تام وست خواستار اقدام به بررسی قضیه مسمومیت دانش‌آموزان و حفظ امنیت کودکان شده است.

مسمومیت دانش‌آموزان دختر در افغانستان موجی از نگرانی‌های جهانی را برانگیخته است.

تام وست روز چهارشنبه در توییتی تاکید کرد که افغان‌ها مستحق تحصیل بدون ترس و محدودیت هستند.

در اوایل هفته جاری، منابع محلی از مسمومیت شش معلم زن و ده‌ها دختر دانش‌آموز در ولایت سرپل خبر دادند. مسمو‌م‌شدگان دانش‌آموزان و معلمان دو مکتب ابتدایی در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل هستند.

مسئولان محلی طالبان هرچند مسمومیت دختران و زنان را تایید کرده‌اند، اما درباره این رویداد جزئیات نداده‌اند.

پیشتر، رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان در رشته‌توییتی نوشت که هر اقدامی برای تامین امنیت زنان و دختران صورت گیرد.

او روز سه‌شنبه نوشت: «ما باید به حمایت از همه افغان‌ها، از جمله زنان و دختران ادامه دهیم تا بدون محدودیت و ترس به آموزش دسترسی داشته باشند.»

در همین حال، نیبلا مسرالی، سخنگوی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا مسمومیت دختران دانش‌آموز را «جنایت فجیع» خوانده است.

او در بیانیه‌ای گفت که این رویداد باید طبق تعهدات طالبان به جامعه جهانی، از سوی این گروه بررسی شود.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد نیز روز دوشنبه از طالبان خواست تا حادثه مسمومیت نزدیک به ۸۰ دختر در دو مکتب ولسوالی سانچارک در ولایت سرپل را بررسی کند.

مسمومیت دانش‌آموزان دختر در افغانستان از گذشته به این‌سو پیشینه دارد. در زمان نظام جمهوری نیز مسمومیت دانش‌آموزان دختر در کابل، هرات و مزارشریف گزارش شده بود. این مسمومیت‌ها همواره بدون پیگیری دقیق باقی مانده و عاملان آن تاکنون مشخص نیستند.

طالبان در بیش از ۲۰ ماه گذشته محدودیت‌های گسترده‌ای بر آموزش زنان و دختران وضع کرده است. در حال حاضر، مکاتب بالاتر از صنف ششم و دانشگاه‌ها به روی دختران از سوی این گروه بسته شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها