سراج‌الدین حقانی: غرور عقل را زایل می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

وزارت داخله طالبان با پنج روز تاخیر اعلام کرد که سراج‌الدین حقانی روز یکشنبه ۱۴ جوزا به شهر مزارشریف سفر کرده است. سراج‌الدین حقانی در جریان این سفر گفته «قدرت و مقام گاهی باعث تکبر و غرور در انسان می‌شود و غرور عقل و فکر انسان را زایل می‌کند.»

وزارت داخله طالبان روز پنجشنبه (۱۸ جوزا) در خبرنامه‌ای نوشت که سراج‌الدین حقانی در جریان سفر به مزارشریف، گسست اجتماعی در افغانستان را دسیسه «دشمنان» خوانده و گفته است: «دشمنان تلاش کردند تا کشور را تجزیه کنند، اما مجاهدین با ریشه‌‌های عمیق اتحاد ملی ثابت کرد که ما ملت واحد هستیم.»

او اما واضح نکرده است که منظورش از دشمنان افغانستان کی‌ها هستند و چه کسانی در پی تجزیه افغانستان بودند.

سراج‌الدین حقانی در سخنرانی‌اش در مزار شریف گفته است که رهبر این گروه عفو عمومی اعلام کرد اما با کسانی که پس از عفو سرپیچی کردند برخورد قانونی صورت گرفت.

او هیچ اشاره‌ای به دستگیری، شکنجه و کشتار نظامیان حکومت پیشین نکرد که پس از اعلام عفو عمومی توسط استخبارات این گروه صورت گرفته است.

وزیر داخله طالبان در جریان این سفر با والی این گروه در بلخ و شماری از ساکنان این ولایت دیدار کرده است.

همزمان با سفر سراج‌الدین حقانی به شمال افغانستان، موضوع جابه‌جایی جنگجویان تحریک طالبان پاکستان توسط طالبان مطرح شد.

برخی از جمله مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت دیروز چهارشنبه در توییتی ادعا کرد که طالبان «تروریست‌های» پاکستانی و اعضای تحریک طالبان پاکستان را در شمال افغانستان جابه‌جا می‌کند.

اخیرا وزیر داخله پاکستان به صدای امریکا گفت که طالبان حاکم در افغانستان به این کشور طرحی ارائه کرده که براساس آن، افراد مربوط به طالبان پاکستانی با خانواده‌های‌شان از مناطق مرزی به مناطقی در داخل افغانستان جابه‌جا می‌شوند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز در گفت‌وگویی با صدای امریکا ضمن تایید این پیشنهاد گفت که این طرح برای دور نگهداشتن جنگجویان مخالف دولت پاکستان از مناطق مرزی است که باعث نگرانی دولت پاکستان شده است.

علی میثم نظری، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت گفته که این اقدام طالبان بی‌ثباتی اجتماعی و سیاسی را در افغانستان و منطقه گسترش می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
اپیزود اول: جان اف کندی

رادیو

پادکست‌ها