وزیر خارجه هند: رسیدگی به مشکلات پناهندگان سیک افغان "وظیفه" ما است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

سوبرامانیام جیشنکر در دیدار با پناهندگان سیک افغانستان در دهلی، اطمینان داد که به مشکلات شان از جمله تابعیت، پاسپورت، ویزه و آموزش رسیدگی خواهد شد.

او تخلیه سیک‌ها از افغانستان را اقدام انسانی حکومت هند توصیف کرد.

حکومت هند برای نجات سیک‌ها از افغانستان و انتقال آنان به هند در سال ۲۰۲۱ عملیات ویژه تحت عنوان "دیوی شکتی" انجام داد و شمار زیادی از سیک‌ها را از افغانستان بیرون کشید. اما، در این مدت مشکلات آنان از جمله اقامت حل نشده است.

جیشنکر با اشاره به تعدیل قانون تابعیت در هند، گفت: "اگر این قانون وجود نمی‌داشت، برای این افراد چه اتفاقی می‌افتاد؟"

هند در دسامبر ۲۰۱۹ به منظور اعطای تابعیت برای سیک‌ها و هندوهایی که در کشورهای پاکستان، افغانستان و بنگلادیش زندگی می کنند، تعدیل قانون شهروندی را تصویب کرد. حکومت هند هدف از این اقدام را حمایت از اقلیت‌ها در برابر آزار و اذیت مذهبی در این کشورها اعلام کرد.

جیشنکر به رسانه‌های هند گفت که برخی از آنها به دلیل وجود اموال شان در افغانستان تمایل به برگشت دارند. آقای جایشانکار گفته که در تلاش است تا زمینه رفت و برگشت آنان را فراهم سازد.

وزیر خارجه هند با اشاره به انتقال سیک‌ها از افغانستان پس از حاکمیت طالبان، گفت که این یک موضوع سیاسی نیست، بلکه یک موضوع مرتبط به انسانیت است. او گفت: "چه کسی می توانست آن افراد را در آن شرایط رها کند؟"

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
وادی رقابت
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.