یونیسف از منع فعالیت موسسات خارجی در بخش آموزش ابراز نگرانی کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

به دنبال انتشار گزارش افغانستان اینترنشنال از دستور اخیر طالبان مبنی بر منع فعالیت موسسات خارجی در بخش آموزش، یونیسف ضمن ابراز نگرانی اعلام کرد که این موضوع را پیگیری می‌کند. سامانتا مورت، سخنگوی یونیسف در افغانستان گفته این نهاد به دنبال وضاحت است.

رویترز روز پنجشنبه ۱۸ جوزا گزارش داد که یونیسف در حال پیگیری این دستور است که آیا سازمان‌های بین‌المللی مستثی است یا خیر. یونیسف هشدار داده که اگر سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی فعال در بخش آموزش دیگر اجازه فعالیت نداشته باشند، ممکن است بر صدها هزار دانش‌آموزش تاثیر بگذارد.

صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) ماه ثور سال جاری اعلام کرد که ۲۱ هزار صنف آموزشی را در سراسر افغانستان برگزار می‌کند. این نهاد در همین بازه زمانی از برگزاری دوره‌ آموزشی فشرده برای دختران در بامیان خبر داده بود.

سخنگوی یونیسف می‌گوید که در صورت توقف فعالیت سازمان‌های بین‌المللی در بخش آموزش احتمالا بیش از ۵۰۰ هزار کودک از جمله ۳۰۰ هزار دختر، آموزش با کیفیت را از دست خواهند داد.

طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند. اما یک نوار صوتی از وحیدالله هاشمی، رئیس روابط بین‌المللی وزارت معارف طالبان در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته که در آن گفته موسسات خارجی یک ماه فرصت دارند پروژه‌های خود را در بخش آموزش به صورت کامل متوقف کنند. به گفته او، این دستور فعلا به صورت شفاهی صادر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.