آلمان: در صورت شروع مجدد صدور ویزه بشردوستانه برای افغان‌ها، فقط از پاکستان ویزه می‌دهیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

روزنامه نیو هیومنترین به نقل از وزارت خارجه آلمان نوشت که اگر صدور ویزه بشردوستانه برای افغان‌ها شروع شود، فقط از پاکستان ویزه می‌دهد و نه ایران. در حال حاضر ۷۰۰ افغان که قرار بود به آلمان منتقل شوند در ایران گیر مانده‌اند.

آلمان سال گذشته اعلام کرد که هر ماه هزار افغان را از طریق برنامه بشردوستانه به آلمان انتقال خواهد داد. این کشور اما در اوایل ماه حمل امسال اعلام کرد که به دلیل گزارش‌های سواستفاده، برنامه تخلیه را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

پس از گذشت هشت ماه، تا هنوز هیچ شهروند افغانستان با استفاده از این برنامه وارد آلمان نشده است.

در این گزارش آمده که حدود ۶۲۰ افغان در پاکستان و ۷۰۰ افغان در ایران در بی‌سرنوشتی مطلق بسر می‌برند. این افراد قبلا از طرف وزارت خارجه آلمان تاییدیه دریافت کرده‌‌اند و منتظر صدور ویزه بودند. پس از تعلیق برنامه در ماه حمل، آن‌ها اکنون نمی‌دانند چه سرنوشتی در انتظارشان است.

وزارت خارجه آلمان دلیل تعلیق این برنامه را گزارش‌های سواستفاده از روند اعلام کرده بود. این وزارت به نیو هیومنترین گفته است که برخی‌ها تلاش داشتند تا افرادی را که قبلا از افغانستان خارج شده بودند، یا خواهرزاده و برادرزاده خودشان را شامل پروسه کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته است که در یک مورد حتی این وزارت یک خطر بالقوه را شناسایی کرد. او گفت: «این فرد هنوز وارد آلمان نشده بود و قبل از آن‌ که او بتواند وارد شود پروسه متوقف شد.»

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته است که برنامه تخلیه بشردوستانه شروع خواهد شد اما تاریخ آن را مشخص نکرده است.

روزنامه نیو هیومنترین قبلا مربوط به سازمان ملل بود که خبرهای مربوط به برنامه‌های بشردوستانه را پوشش می‌داد. این روزنامه اکنون مستقل است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها