حزب جمعیت اسلامی افغانستان: حوادث اخیر در بدخشان کار داعش نیست و دعوا سر حفظ قدرت است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

حزب جمعیت اسلامی افغانستان به رهبری صلاح‌الدین ربانی در واکنش به انفجار در مسجد نبوی واقع در فیض‌آباد گفته «حوادث اخیر در ولایت بدخشان که هد‌ف‌مندانه و فرافکنانه به داعش نسبت داده می‌شوند، ادامه‌ خصومت‌های درون‌گروهی طالبان برای حفظ قدرت است.»

این انفجار صبح روز پنجشنبه ۱۸ جوزا در مراسم فاتحه معاون پیشین والی طالبان در بدخشان در مسجد نبوی واقع در شهر فیض‌آباد رخ داد. وزارت داخله طالبان تایید کرده که در این انفجار دست‌کم ۱۱ نفر کشته شده‌اند.

صفی‌الله صمیم، فرمانده پیشین پولیس طالبان در بغلان نیز در اثر این انفجار کشته شده است.

تاکنون مسئولیت این حمله را هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

نثار احمد احمدی، معاون پیشین والی طالبان در بدخشان روز سه‌شنبه در یک حمله موتر بمب‌گذاری شده در فیض‌آباد کشته شد. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان با اعلام اینکه بیشترین قربانیان این انفجار مردم بودند، تاکید کرده «گروه‌هایی‌که سال‌ها با شعار‌های مردم‌فریبانه‌ و ابزاری برای تحکیم قدرت و ثروت خویش خشونت‌آفرینی کرده‌اند، شایسته‌ حفاظت از امنیت جان و مال مردم نیستند.»

در اعلامیه این حزب که با عنوان پیام صلاح‌الدین ربانی منتشر شده، آمده است: «این رویدادها با هدایت افراد مرکز‌نشینِ گروه‌ طالبان توسط عناصر برجسته‌ داخلی بدخشانی آن در ولایت بدخشان عملی می‌شوند.»

صلاح‌الدین ربانی می‌گوید با آنکه هرگونه اختلاف داخلی در میان «گروه‌های شرارت‌پیشه»، مردم افغانستان را به آزادی نزدیک‌تر می‌سازد، اما رقابت‌های درون‌گروهی در میان افراد بی‌گناه، یک عمل شنیع ضد اسلامی و انسانی است و هزینه‌های فراوان جانی را بر مردم تحمیل می‌کند.

او از مردم بدخشان خواسته تا با درک ماهیت گروه طالبان، برای حفظ جان خویش مدبرانه عمل کنند و در جنگ‌ درون‌گروهی بر سر قدرت، از آن‌ها دوری کنند.

شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان شامل حامد کرزی، عبدالله عبدالله و فضل‌هادی مسلمیار این حمله را محکوم کرده‌اند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با «تروریستی» خواند این انفجار، آن را محکوم کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
تاریخ معاصر افغانستان

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.