پس از تنش آبی با ایران؛ طالبان می‌گوید سطح آب در بند کجکی افزایش یافته است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

به رغم ادعای قبلی طالبان مبنی‌بر نبود آب در بندهای کمال‌خان و کجکی، خبرگزاری باختر تحت اداره این گروه از افزایش سطح آب در بند کجکی خبر داد. محمدارشاد احمدی از مسئولان طالبان در اداره برق قندهار گفته به دلیل افزایش سطح آب و ظرفیت توربین‌ها در بند کجکی برق قندهار ۲۴ ساعته شده است.

اخیراً در میانه تنش‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و طالبان بر سر حقابه، مقامات طالبان ادعا کردند که بند کمال‌خان آب ندارد و همچنین فاصله میان بند کجکی ولایت هلمند تا استان سیستان‌و‌بلوچیستان ایران ۶۰۰ کیلومتر زمین ریگستانی است که باعث جذب و یا تبخیر آب می‌شود.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در اول جوزا گفته بود که این گروه متعهد به تامین حقابه ایران براساس معاهده ۱۳۵۱ است، اما خشکسالی که در سطح منطقه جریان دارد نیز نباید نادیده گرفته شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به ادعاهای طالبان گفته بودند که ملاک بودن و نبودن آب در رودخانه هلمند، بررسی و تایید کارشناسان ایرانی از محل است.

برخی مقام‌های طالبان از جمله شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان در واکنش به این خواست گفته بود که بندهای آب جز مراکز حساس محسوب می‌شوند و به هیچ وجه به کارشناسان ایرانی اجازه داده نمی‌شود از سد کجکی دیدن کنند.

اکنون مقام‌های طالبان گفته‌اند که آب در بند کجکی افزایش یافته و با مدیریت بهتر این آب‌ها، پس از سال‌ها زمینه برای تامین برق ۲۴ ساعته در قندهار فراهم شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
تاریخ معاصر افغانستان
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.