مقاله روزنامه دان، طالبان را به بیماری «خود ایمنی» پاکستان تشبیه کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

تسلیم ملک، نویسنده پاکستانی، در مقاله‌ای در روزنامه‌ دان طالبان را به بیماری «خود ایمنی» پاکستان تشبیه کرده است.

در اصطلاح پزشکی، بیماری «خود ایمنی» به شرایطی گفته می‌شود که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌های سالم خود حمله می‌کند.

در مقاله آمده است که پاکستان از بیماری «خود ایمنی» رنج می‌برد. این نویسنده پاکستانی نوشت که طالبان توسط حکومت پاکستان تمویل و حمایت شد اما این گروه به روی این کشور سلاح کشید.

این نویسنده پاکستانی از اسامه‌ بن لادن به عنوان نشانه مرض خود ایمنی برای امریکا یاد کرد. او نوشت که بن لادن با حمایت امریکا رشد کرد تا علیه شوروی بجنگد اما در پایان روز حمله ۱۱ سپتامبر را طرح‌ریزی و علیه امریکا اقدام کرد.

تسلیم در این مقاله، پاکستان را کشور معیوب خوانده است. او نوشته است که پس از دست دادن یک عضو بدن [پاکستان شرقی]، برای علاج این کشور معیوب دوای «عمق استراتژیک» تجویز شد. این دوا منجر به حمایت و تمویل طالبان شد، و طالبان در نهایت به خود پاکستان حمله کرد.

اشاره تسلیم ملک در این مقاله به هر دو، طالبان پاکستان و افغانستان است. او «عمق استراتژیک» یا وابسته کردن امنیت پاکستان به حکومت دست‌نشانده در افغانستان را نادرست خوانده است.

به نظر تسلیم ملک، نمادگرایی مذهبی که از ۱۹۸۰ در پاکستان شروع شد عامل دو قطبی‌شدن پاکستان است. او پشنهاد می‌کند که یکی از راه‌های اصلاح، بازنگری نصاب درسی است. ملک نوشت که ارزش‌های مدنی و آگاهی انتقادی باید جایگزین ملی‌گرایی پوشیده در افراط‌گرایی مذهبی شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.