باشندگان یک روستا در بامیان: بخاطر کم‌کاری یک پیمانکار ملل متحد هزاران جریب زمین‌ نابود شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

باشندگان روستای بامسرا در دره سادات در مرکز بامیان می‌گویند که به‌دلیل کم‌کاری یک موسسه غیردولتی در ساخت کانال آب، هزاران جریب زمین آن‌ها نابود شده است.

آن‌ها همچنین «موسسه خدمات اجتماعی و تخنیکی وطن (ویستا)» را که پیمانکار این پروژه است، به «زورگویی» متهم می‌کنند.

باشندگان روستای بامسرا در بامیان می‌گویند که روند کار پروژه ساخت این کانال، در روز ۷ حمل امسال با هزینه ۹۶ هزار دالر با تمویل کمیساری عالی پناهندگان سامان ملل از سوی موسسه «ویستا» آغاز شد.

به ادعای باشندگان این روستا، پیمانکار حدود ۹۰۰ متر این کانال را تخریب کرده و گفته «تا سه روز آب قطع می‌شود و در این مدت کانال بازسازی خواهد شد»، اما این موسسه با گذشت بیش از چهل روز موفق به انجام این کار نشده است.

باشندگان این منطقه گفتند که تاخیر در ساخت دوباره این کانال، سبب شده «دست‌کم ۱۲ هزار جریب زمین زراعتی به دلیل نرسیدن آب نابود شود. این شهروندان معتقدند که «هزینه این خسارت، چند برابر هزینه‌ای می‌شود که صرف ساخت این کانال شده است.»

از سویی هم، یک باشنده دیگر روستای بامسرا از کیفیت کار پیمانکار پروژه ساخت این کانال شکایت دارد. این باشنده که نمی‌خواهد هویتش افشا شود، می‌گوید: «این کانال به گونه معیاری کار نشده و سنگ بدون سیمان استفاده شده است. زمانی که ما راه آب را بستیم از اطراف جوی سرازیر شد و به شکل سیلاب به سمت روستای پایین این کانال حرکت کرد.»

در همین حال، یکی از باشندگان این منطقه که در ساخت این کانال کار می‌کند، ادعا کرد که هنگامی که از کم‌کاری‌ها به مسئولان موسسه ویستا شکایت بردند، آن‌ها بی‌اعتنایی کردند و گفتند: «ما همین‌طور کار می‌کنیم، دست شما، تا سازمان ملل، والی [طالبان در] بامیان و ریاست انکشاف دهات [طالبان] خلاص.»

این مردم می‌گویند که برخی خبرنگاران قبلا به رغم انجام مصاحبه با آن‌ها، «به دلایل نامعلوم» از انتشار گزارش در این مورد خودداری کرده‌اند.

خواستیم در رابطه به ادعاهای این شهروندان، واکنش مسئولان «موسسه اجتماعی و تخنیکی وطن» را داشته باشیم، ولی آن‌ها به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

با این حال، مسئولان محلی طالبان تایید کردند که شکایت‌هایی از مردم در ارتباط به ساخت کانال آب توسط موسسه «ویستا» در روستای بامسرا دریافت کرده‌اند.

ضیاالله خادم، رییس احیا و انکشاف طالبان به افغانستان اینترنشنال گفت که این ریاست این موضوع را بررسی و نظارت کرده و «اگر مشکلی وجود داشته باشد» روند کار باسازی این کانال را «متوقف» خواهند کرد.

این مقام طالبان همچنین در یک پیام تصویری گفت که این پروژه، تحت نظارت ریاست احیا و انکشاف دهات طالبان اجرا و شامل «سکتور»‌ این اداره است.

ضیاالله خادم افزود که گزارش نظارت از کار این پروژه، «خوب نبوده» و از این موسسه می‌خواهد که «پاسخگو» باشد. او هشدار داد که حکومت طالبان و ریاست او «پروژه ناقص را تایید نمی‌کنند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها