'جنبش شنبه‌های ارغوانی' به سازمان ملل: حقوق زنان تنها کار و آموزش نیست

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۳۱

جنبش زنان موسوم به «شنبه‌های ارغوانی» از سازمان ملل خواسته که با فروکاستن حقوق زنان افغانستان به حق کار و حق آموزش، زمینه را برای به رسمیت‌شناسی طالبان مساعد نکند.

این جنبش اعتراضی در بیانیه‌ای تاکید کرد که حقوق زنان تنها حق کار و حق آموزش نیست.

اعضای این گروه از فعالان زن معترض در افغانستان روز چهارشنبه (۳۱ جوزا) بیانیه خود را به دنبال پنجاه‌وسومین اجلاس سازمان ملل که اخیرا در جنیوا برگزار شد، منتشر کرده است.

این بیانیه افزوده که زنان افغانستان با توجه به نقض آشکار حقوق‌شان در افغانستان تحت کنترول طالبان، انتظار داشتند که در نشست جنیوا تصمیم‌‌های جدی علیه اقدام‌های «زن‌سیزانه» طالبان گرفته شود.

نویسندگان بیانیه انتقاد کرده‌اند که سخنان شماری از مقام‌های ملل متحد از جمله مدینه محبی و ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان در افغانستان خلاف انتظار آنها بود.

بیاینه افزوده که شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی از تعامل با گروه طالبان سخن گفته که این گروه بیش از پنجاه فرمان «قرون وسطایی» علیه زنان صادر کرده است.‌

جنبش شنبه‌های ارغوانی در بیانیه خود همچنین از جامعه جهانی خواسته است که به جای «توجیه و تحکیم قدرت طالبان»، از نیروهای «دموکرات» برای ایجاد حکومت غیرمتمرکز و مبتنی بر آرای شهروندان حمایت کند.

در همین حال، شورای ملی مقاومت برای نجات افغانستان نیز در بیانیه‌ای از شورای امنیت ملی سازمان ملل درخواست کرده که زمینه را برای انتقال به حکومت مردم‌سالار فراهم کند.

اخیرا سازمان ملل کنفرانس دو روزه‌ای در مورد افغانستان برگزار کرد که شرکت‌کنندگان از طالبان خواستند از سیاست محدودسازی زنان بپرهیزد و حکومتی فراگیر ایجاد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها