بنیاد حقوق کودکان: افغانستان یکی از بدترین کشورهای جهان برای کودکان است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۶

بنیاد حقوق کودکان در رده‌بندی جهانی سال ۲۰۲۳ حقوق کودکان، افغانستان را در میان یکی از سه کشور بد برای کودکان قرار داده است.

براساس گزارش تازه این بنیاد، افغانستان امسال در ردیف ۱۹۱ از ۱۹۳ قرار گرفته و پس از چاد و سودان جنوبی، بدترین کشور جهان است.

این سازمان کشورهای جهان را از لحاظ تامین حقوق کودکان براساس پنج شاخص حقوق زندگی، سلامتی، آموزش، حمایت و داشتن محیط سالم بررسی می‌کند.

در این رده‌بندی نمره کلی افغانستان در این پنج شاخص ۲۰۲ از ۹۹۱ است، در حالی که سودان جنوبی ۲۰۱ و چاد ۱۹۷ نمره گرفته‌اند.

سویدن «بهترین» کشور جهان از نظر تامین حقوق کودکان شناخته شده و ۹۱۳ نمره گرفته است. پس از آن، کشورهای فنلند و ایسلند به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

بنیاد حقوق کودکان، افغانستان را تنها کشور در جهان دانسته که در آن حق آموزش دختران در سطوح متوسطه و بالاتر به صورت کامل ممنوع شده است.

از نظر این بنیاد، در حالی که حق آموزش کودکان حیاتی است، دختران نوجوان و جوان در افغانستان از این حق محروم هستند.

این سازمان با اشاره به شماری از کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق کودکان، نوشته که طالبان این کنوانسیون‌ها را نقض کرده است.

گزارش این سازمان افزوده که محرومیت دختران از آموزش «پیامدهای عظیمی» بر وخامت اوضاع اجتماعی و اقتصادی افغانستان خواهد گذاشت.

نویسندگان گزارش افزوده‌اند که در حال حاضر هم نشانه‌های نیرومندی وجود دارد که ممنوعیت آموزش دختران زمینه‌ساز افزایش نرخ ازدواج زیرسن کودکان و کودکان کار شده است.

طالبان از ماه اسد ۱۴۰۰ که قدرت را به دست گرفت، آموزش دختران را در همه سطوح بالاتر از ابتدائیه ممنوع و حتی از آموزش خصوصی آنها هم جلوگیری کرد.

این گروه علی‌رغم اعتراضات گسترده داخلی و انتقادهای بین‌المللی، تاکید کرده که از آموزش دختران در چهارچوب شریعت مورد نظر خود حمایت می‌کنند.

رهبران این گروه حقوق دختران را به آموزش در دوره ابتدایی محدود کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها