عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط مطیع‌الله ویسا از بند طالبان شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۷

سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های طالبان خواست که مطیع‌الله ویسا، فعال حامی آموزش دختران، را بدون قید و شرط آزاد کنند. این نهاد حقوق بشری در توییتی نوشت که اعضای طالبان او را به دلایل نامعلوم و به گونه خودسرانه ربوده و زندانی کردند.

در توییت روز سه‌شنبه ( ششم سرطان) دفتر جنوب آسیای این سازمان حقوق بشری آمده است که براساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر، بازداشت خودسرانه ویسا نقض آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز است.

این سازمان تاکید کرده که طالبان مطیع‌الله ویسا را باید به صورت فوری و بدون قید و شرط آزاد کند.

آقای ویسا و برادرش در ده سال گذشته برای باز شدن مکاتب دختران در جنوب افغانستان تلاش‌کرده‌اند. پس از حاکمیت طالبان و بسته شدن مکاتب دخترانه در سراسر افغانستان، او فعالیت خود را گسترش داد و برای باز شدن مکاتب دخترانه در تمام کشور تلاش کرد.

ویسا در واکنش به دستور طالبان برای ممنوعیت آموزش دختران، از کارزار بازگشت دختران به مکاتب حمایت کرد. او در حساب توییتر خود ویدیوی دخترانی را پخش کرد که خواستار رفع ممنوعیت تحصیل شده بودند.

ماموران اداره استخبارات طالبان روز دوشنبه (۷ حمل) مطیع‌الله ویسا را در ناحیه پنجم شهر کابل در راه بازگشت به خانه‌اش بازداشت کردند.

در اوایل ماه می، عفو بین‌الملل از مقامات طالبان خواست که مطیع‌الله ویسا و برخی دیگر از فعالان حقوق بشر را آزاد کند.

طالبان اما تاکنون هیچ پاسخ واضحی به این درخواست‌ها نداده است.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه به بهانه‌های مختلف دست به بازداشت و خشونت علیه فعالان مدنی، استادان دانشگاه و خبرنگاران زده است.

رسول پارسی استاد دانشگاه، حسیب احراری شاعر و نویسنده، مرتضی بهبودی خبرنگار افغان-فرانسوی و ده‌ها فعال دیگر در وضعیتی نامعلوم در بازداشت طالبان به سر می‌برند.

علی‌رغم اصرار سازمان‌های بین‌المللی مبنی بر آزادی این فعالان، گروه طالبان بدون توضیحی، آنان را همچنان در زندان نگهداشته است.

نهادهای حقوق بشری در گزارش‌های متعددی بارها تاکید کرده‌اند که این گروه با بازداشت‌های خودسرانه، خشونت و تهدید تلاش کرده تا فعالان مدنی و حقوق بشری را سرکوب کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها