وزیر خارجه پاکستان گزارش‌ها درباره ارسال سلاح به اوکراین را تکذیب کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۹

وزیر خارجه پاکستان پنجشنبه (۲۹ سرطان) گزارش‌های برخی رسانه‌ها درباره ارسال سلاح و تجهیزات نظامی کشورش به اوکراین را تکذیب کرد.

بلاول بوتو زرداری این اظهارات را در کنفرانس خبری مشترک با همتای اوکراینی خود، دیمیترو کولبا در اسلام آباد بیان کرد.

روزنامه هندی اکانومیست تایمز چند ماه پیش گزارش داده بود که پاکستان قصد دارد ۱۵۹ کانتینر مهمات نظامی مانند راکت را به اوکراین بفرستد.

اکانومیست تایمز نوشت که پاکستان قبلا نیز به نمایندگی از بریتانیا به اوکراین سلاح فرستاده است. ظاهراً، شرکت‌های نظامی بعضی از کشورهای اروپای شرقی که با اوکراین مرز دارند، در انتقال مهمات و سلاح‌های پاکستان به اوکراین نقش مهمی بازی می‌کنند.

در مقابل، پاکستان احتمالا تجهیزات اوکراینی دریافت می‌کند تا چرخبال‌های ام‌ای ۱۷ خود را به‌روز کند. منابع قبلا گزارش داده بودند که یک شرکت اوکراینی که در زمینه ساخت ماشین هواپیما و توربین‌های گاز صنعتی دریایی فعالیت می‌کند به ارتقای چرخبال‌های پاکستان کمک می‌کند.

بوتو و کولبا این گزارش ها را رد کردند.

وزیر خارجه اوکراین برای یک سفر دو روزه وارد پاکستان شد و در کنفرانس خبری با همتای پاکستانی خود شرکت کرد.

پاکستان تا هنوز تهاجم روسیه بر اوکراین را محکوم نکرده است و سفر نخست وزیر پیشین این کشور به مسکو در روزهای اول تهاجم روسیه به اوکراین باعث انتقادهای زیاد از اسلام آباد شد.

بلاول در این کنفرانس گفت: «از آغاز جنگ، هیچ قرارداد نظامی با اوکراین امضا نکردیم و به اصل عدم جانبداری پایبند ماندیم.»

بلاول بوتو با اوکراین به خاطر وضعیت دشوار و تلفات انسانی در این کشور ابراز همبستگی کرد.

او گفت: «ما معتقدیم که این درگیری طولانی مدت سختی و رنج زیادی را برای مردم غیرنظامی به بار آورده است. ما امیدواریم که هر چه زودتر صلح به میان بیاید.»

وزیر خارجه اوکراین با ابراز علاقه به تقویت روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور گفت که کی‌یف منتظر برگزاری نشست کمیسیون همکاری اقتصادی پاکستان و اوکراین است.

او افزود که اوکراین پاکستان را شریک خوبی می‌داند و آماده است در زمینه امنیت غذایی کار کند.

وی همچنین از حل مشکلات دانشجویان پاکستانی در اوکراین اطمینان داد.

سفر دیمیترو کولبا به پاکستان نخستین سفر وزیر خارجه اوکراین به اسلام‌آباد از زمان روابط دیپلوماتیک میان دو کشور در سال ۱۹۹۳ میلادی محسوب می‌شود.

قرار است وزیر خارجه اوکراین با شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان هم دیدار و گفت‌وگو کند.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای گفته اسلام‌آباد و کی‌یف روابط صمیمانه دارند و در بخش‌های تجارت، سرمایه‌گذاری، کشاورزی و تحصیلات عالی به داد و ستد می‌پردازند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
سپړنه
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها