کنشگران ایرانی به بازداشت خانواده خبرنگاران و فعالان سیاسی بدست جمهوری اسلامی اعتراض کردند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۹

جمعی از کنشگران اجتماعی و سیاسی و روزنامه‌نگاران ایرانی، با انتشار دادخواستی به گروگان‌گیری اعضای خانواده فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگاران بدست جمهوری اسلامی ایران اعتراض کردند. آنها خواهان واکنش نهادهای جهانی و فعالان نسبت به این موضوع شدند.

این دادخواست با ذکر نمونه‌هایی از سیاست گروگان‌گیری جمهوری اسلامی ایران در طی ۴۴ سال گذشته، یادآور شد که این سیاست به جز دستگیری و در مواردی معامله زندانیان دو تابعیتی یا دارای تابعیت غیرایرانی، عمدتا شامل روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی‌ای بوده است که صدای بلندی علیه موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی داشته‌اند.

دستگیری سامان پاشایی و لطیفه پاشایی، خواهر و برادر «سردار پاشایی»، فعال سیاسی و قهرمان پیشین کشتی فرنگی جهان و مربی سابق تیم ملی در روز ۱۱ سرطان، بازداشت عامر دادآفرین،‌ پسر ۱۸ ساله و محمد ملازهی، برادر ۲۵ ساله «فریبا بلوچ»، فعال حقوق بشر در ماه جوزا و بازداشت سجاد شهرابی، برادر «شیما شهرابی»، سردبیر بخش فارسی ایران وایر در ثور از جمله مواردی از بازداشت اعضای خانواده افراد فعال سیاسی، مدنی یا روزنامه‌نگار هستند که از آغاز سال ۱۴۰۲ تاکنون رخ داده‌اند.

به گفته نویسندگان این دادخواست، در میان ده‌ها مورد این‌چنینی، گروه‌های 'قومی و اتنیکی' سهم بیشتری از سیاست سرکوب داشته و در مرکز این دست حملات جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند، به‌طوری‌ که معمولا برخورد حکومت با گروگان‌هایش از میان اتنیک‌ها، برخوردی خشن‌تر با تبعات سنگین‌تر برای آن‌ها بوده است.

در بخش‌هایی دیگر از این دادخواست به اصول اساسی حقوق بشر اشاره و تاکید شده است بازداشت اعضای خانواده و نزدیکان کنش‌گران، فعالان مدنی و سیاسی و روزنامه‌‌نگاران، «خودسرانه و غیر‌قانونی» محسوب می‌شود.

این متن همچنین جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، اعضای کارگروه بازداشت‌های خودسرانه، گزارشگر ویژه ترویج و حمایت از حق آزادی اندیشه و بیان و گزارشگر ویژه موقعیت مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران،‌ فعالان سیاسی، مدنی و شهروندان را خطاب قرار داده است.

امضاکنندگان این دادخواست خواهان محکوم کردن قاطع گروگان‌گیری‌های جمهوری اسلامی، مکاتبه با مقامات رژیم و درخواست آزادی فوری و بی‌قید و شرط خانواده فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران و واداشتن حکومت به پاسخگویی درباره این بازداشت‌ها از سوی نهادهای بین‌المللی شدند.

متن این دادخواست از سوی لیلی پورزند، کارشناس مسایل زنان، پروانه حسینی، مدرس دانشگاه و فعال مدنی، معین خزائلی، روزنامه‌نگار و حقوقدان، سمانه سوادی، کنش‌گر برابری جنسیتی، حامد فرمند، فعال حقوق کودکان و نسیم مقرب (صحرا)، فعال حقوق زنان تهیه شده و در گام نخست با امضای حدود ۵۰ کنشگر از حوزه‌های زنان، ‌حقوق بشر، برابری جنسیتی، روزنامه‌نگار، فعال سیاسی و مدنی و ... منتشر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها