نیویارک تایمز: جنگجویان طالبان، دلزده از صلح، در آرزوی «جهاد» در کشورهای دیگر اند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۳

نیویارک تایمز دوشنبه در گزارشی نوشت که علاقه جنگجویان طالب به جنگیدن در پاکستان و کشورهای دیگر باعث هراس از گسترش افراط‌گرایی و درگیری در بیرون از مرزهای افغانستان شده است.

یک پولیس طالبان گفت که دوستانش در پاکستان حملات انتحاری انجام دادند.

این روزنامه با خانواده یک جنگجوی طالب صحبت کرده که پس از بازگشت این گروه به قدرت، از زندگی عادی و بدون جنگ دلزده و خسته شده بود و تصمیم گرفت که برای «جهاد» به پاکستان برود.

به نقل از نیویارک تایمز، او در مسیر رفتن به پاکستان ویدیویی از خود ثبت کرد که در آن گفته بود: «تنها تقاضای ما شهادت است.»

این روزنامه می‌گوید که او بعداً در درگیری با نیروهای امنیتی پاکستان کشته شد.

حکومت پاکستان بارها از طالبان انتقاد کرده که به جنگجویان پاکستانی پناه داده و شبه نظامیان افغان در حملات بر نیروهای پاکستانی سهم دارند.

مقامات پاکستانی از طالبان خواسته‌اند که جلو ورود جنگجویان از افغانستان به پاکستان را بگیرد.

مقامات طالبان با لحن تندی این اظهارات مقامات ارشد پاکستانی را رد کرده‌اند. اما، گزارش نیویارک تایمز نشان می‌دهد که جنگجویان آمخته به جنگ و جهاد فرامرزی، دردسری تازه برای حکومت پاکستان شده اند.

یک جنگجوی طالبان که حالا در شهر کابل پولیس است، به نیویارک تایمز گفت: «صلح و امنیت در کشور ما آمده است، حالا ما باید در کشورهای دیگر جهاد کنیم و به مسلمانان برای به دست آوردن حقوق شان کمک کنیم.»

یک جنگجوی دیگر نیز به این روزنامه گفت: «رفتن به این کشورها و ادامه جهاد به مراتب مهم‌تر از ماندن در کشور ما است.»

مقامات پاکستان طالبان افغان و پاکستانی را «دو روی یک سکه» توصیف کرده‌اند. این دو گروه در جریان جنگ علیه حکومت پیشین و نیروهای غربی در افغانستان در کنار هم جنگیدند. همچنان، طالبان روابط محکمی با القاعده و دیگر گروه‌های اسلام‌گرایی دارند که برای سرنگونی دولت‌های منطقه جنگ مسلحانه و تروریستی راه انداخته اند.

این روزنامه به نقل از منابعش می‌نویسد که صدها طالب افغان به پاکستان رفته و در کنار طالبان پاکستانی می‌جنگند.

آمار نشان می‌دهد که پس از بازگشت طالبان افغان به قدرت، طالبان پاکستانی حملات خود را در پاکستان دو برابر کرده است. این گروه در سال گذشته، ۱۲۳ حمله در سراسر خاک پاکستان علیه نیروهای این کشور انجام داده است.

قهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان شرکت جنگجویان طالب در نبرد علیه نیروهای پاکستانی را «ماجراجویی چند مرد جوان» توصیف کرده است. او گفته که پیوستن اعضای این گروه به طالبان پاکستانی یک «امر نامعمول» است.

نیویارک تایمز درباره ولایت وردک می‌نویسد که طالبان در آنجا ده‌ها مدرسه دینی و جهادی ساخته است. عبدالباری، یکی از باشندگان این ولایت به این روزنامه گفت که جوانان در آنجا بیشتر از گذشته برای جنگ مذهبی تمایل پیدا کرده اند.

او که برادرزاده‌اش در جنگ با نیروهای پاکستانی کشته شد، گفت: «قبل از جنگ، قریه ما به خاطر تحصیل کردگان رشته‌های طب و مهندسی معروف بود. اما حالا نسل جوان تنها به جهاد علاقه دارند.»

یکی از جنگجویان طالبان اعتراف کرد که دوستانش در خاک پاکستان حملات انتحاری انجام دادند.

او گفت: «در هر جای دنیا حتا امریکا، اگر مسلمانان دچار مشکل اند باید به آنان کمک کنیم. »

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها