هم‌زمان با سالگرد سقوط جمهوریت، افغان‌ها در شماری از شهرهای جهان علیه طالبان تظاهرات کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۴

هم‌زمان با فرا رسیدن ۱۵ آگست، روز سقوط جمهوریت به دست طالبان، شهروندان افغانستان در بریتانیا، پاکستان و ایران تظاهرات کردند.

معترضان با حمل تصاویر برخی فعالان بازداشت‌شده از سوی طالبان، بر علیه این گروه شعار سر دادند.

در بریتانیا، شهروندان افغانستان در مقابل ساختمان پارلمان این کشور رفتند و گردهمایی اعتراضی برگزار کردند. طبق یک بیانیه این تظاهرات از سوی «انجمن افغانستان و آسیای میانه و جنبش زنان افغانستان» سازماندهی شده است.

آن‌ها در بیانیه‌ خود نوشتند که هدف از اعتراض‌ آن‌ها جلب توجه جامعه جهانی به نقض حقوق بشر در افغانستان تحت کنترول طالبان است.

معترضان در بریتانیا شعارهایی نظیر «تحصیل، کار، آزادی-پیش به سوی آبادی» و همچنین «می‌مانیم، می‌سازیم، طالب را می‌رانیم» سر دادند.

آنها در بیانیه با اشاره به ۲۴ اسد ۱۴۰۰ افزودند: «امروز یادآور یک روز بسیار سیاه برای افغانستان است. امیدها و رویاهای ما از بین رفت.»

معترضان از شهروندان افغانستان خواستند که در برابر طالبان «ساکت» نمانند.

پاکستان

هم‌زمان، با فرا رسیدن ۱۵ آگست، شماری از شهروندان افغانستان در پاکستان نیز اعتراض کردند. معترضان در پاکستان نیز علیه سرکوب و سیاست‌های طالبان شعار دادند.

آن‌ها عکس‌های برخی فعالان بازداشت‌شده از سوی طالبان و کشته‌شدگان نیروهای ضدطالبان را با خود حمل کردند.

ایران

علاوه بر این، روز سه‌شنبه (۲۴ اسد) اعضای شبکه مشارکت سیاسی زنان افغانستان به ما گفتند که قصد داشتند در برابر مقر نمایندگی ملل متحد در تهران اعتراض کنند، اما این دفتر مانع آن‌ها شده است.

اعضای شبکه مشارکت سیاسی زنان افغانستان با ارسال ویدیوهایی به افغانستان اینترنشنال گفتند که آنها می‌خواستند در برابر نمایندگی سازمان ملل در تهران اعتراض کنند اما این سازمان اجازه تجمع را نداد.

آن‌ها افزودند که گردهمایی اعتراضی خود را در یک مکان سربسته برگزار خواهند کرد.

هم‌زمان با فرا رسیدن روز سقوط نظام جمهوری اسلامی افغانستان و تسلط طالبان بر افغانستان، در روزهای گذشته افغان‌ها در شماری از شهرهای دیگر جهان نیز تظاهرات کردند.

طالبان در دو سال حاکمیت خود، محدودیت‌های گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف بر قشرهای گوناگون اجتماعی به ویژه زنان وضع کرده است.

سرکوب رسانه‌ها و گسترش فقر چشم‌گیر نیز از دیگر پیامدهای به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها