سناتور ارشد جمهوری‌خواه: دو سال پس از خروج، افغانستان «سکوی حملات» به منافع امریکا شده است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۵

لیندزی گراهام، سناتور با نفوذ امریکایی در واکنش به دوسالگی سقوط کابل گفت که طالبان زنان را سرکوب می‌کند و نزدیکی این گروه با گروه‌های تروریستی پا برجاست.

گراهام خروج از افغانستان را یکی از «تصمیم‌های شرم‌آور» در تاریخ سیاست خارجی امریکا توصیف کرد.

سناتور گراهام، از چهره‌های نزدیک به دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز ریاست جمهوری در میان جمهوری‌خواهان، در شبکه اکس نوشت که به افغانستان «بار دیگر به عنوان سکوی حملات اسلام‌گراهای رادیکال بر منافع امریکا نگریسته می‌شود.»

با این که به نظر می‌رسد حکومت بایدن از همکاری طالبان در ارتباط به مهار القاعده راضی است، اما سناتور گراهام بارها از خطر حملات تروریستی القاعده از افغانستان هشدار داده است.

گراهام روز سه‌شنبه نوشت که «خروج بی‌شرمانه [از افغانستان] به اسلام‌گرایان در سرتاسر جهان انرژی فوق العاده بخشیده است.» او بار دیگر تاکید کرد که بیرون شدن امریکا «پیام ضعف» به دشمنان امریکا فرستاده است.

وزارت خارجه چین دیروز سقوط کابل را شکست مداخلات نظامی و سیاسی امریکا در جهان توصیف کرد. این کشور خواهان توقف حمایت امریکا از حکومت اوکراین در جنگ با روسیه نیز است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در پاسخ به این انتقادها گفته است که خروج از افغانستان یک تصمیم سخت اما ضروری بود.

بلینکن تاکید کرد که امریکا نمی‌خواست نسل دیگری از سربازان امریکایی را در افغانستان قربانی کند.

گراهام در حالی از خروج امریکا از افغانستان شدیداً انتقاد کرده است که جمهوری‌خواهان در دوحه توافقنامه خروج از افغانستان را با طالبان امضا کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها