خالد حسینی، نویسنده افغان-امریکایی از طالبان خواست ممنوعیت آموزش دختران را لغو کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۵

خالد حسینی، نویسنده افغان-امریکایی از طالبان خواست که ممنوعیت آموزش و تحصیل دختران را لغو کند. او در یک ویدیوی اختصاصی به افغانستان اینترنشنال گفت منع آموزش دختران نه تنها نقض حقوق زنان و دختران است، افغانستان را از پیشرفت نیز باز می‌دارد.

رمان‌نویس برجسته افغان-امریکایی در این ویدیو به مناسبت دومین سالگرد سقوط جمهوریت، از طالبان خواست به دختران در هر رده سنی اجازه مکتب رفتن دهد.

افغانستان اینترنشنال به مناسبت دو سالگی حاکمیت طالبان، نظر برخی چهره‌های مطرح را درباره منع آموزش دختران توسط این گروه پرسیده است.

خالد حسینی گفت که منع آموزش دختران، افغانستان را پس از سال‌ها تجربه بحران و خشونت، از پیشرفت باز می‌دارد.

آقای حسینی افزود که «هم‌صدا» با دختران افغان، علیه جلوگیری از آموزش آنها توسط طالبان می‌ایستد. او تاکید کرد که آموزش، یک حق بشری است.

خالد حسینی در ویدیوی اختصاصی برای کمپین صدای دختران در شبکه افغانستان اینترنشنال گفت: «آموزش دختران به ويژه حیاتی است. چرا که ثابت شده است جامعه به شکوفایی نمی‌رسد وقتی دختران به مکتب نروند.»

او گفت که افغانستان بیش از چهار دهه آشفتگی، خشونت، آزار و اذیت و آوارگی را تجربه کرده است. به قول او نیاز است زنان در بازسازی جامعه و نهادها نقش فعالانه داشته باشند و چنین چیزی بدون لغو ممنوعیت آموزش دختران، ممکن نیست.

نزدیک به ۷۰۰ روز می‌شود که طالبان درهای مکاتب بالاتر از صنف ششم را به روی دختران بسته است.

این گروه همچنین دختران را از حضور در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی منع کرده است.

به رغم اصرار جامعه‌ٰ جهانی و مردم افغانستان، طالبان از تصمیم منع آموزش دختران عقب ننشسته است.

پیشتر مهناز افشار، هنرپیشیه ایرانی هم در یک ویدیوی اختصاصی به افغانستان اینترنشنال خطاب به افغان‌ها گفت که تلاش‌های آن‌ها برای گرفتن حق‌شان را می‌بیند. خانم افشار افزود: «حکومتی که حق تحصیل و زندگی را از مردمش به ویژه زنان و دختران می‌گیرد، قطعاً خودش دشمن آن سرزمین است.»

او از زنان و دختران افغانستان خواست که از دادخواهی برای به دست آوردن حقوق خود کوتاه نیایند و این مسیر را «محکم‌تر» ادامه دهند.

این هنرپیشه سینما و تیاتر ایران با اشاره به طالبان گفت: «بازنده اصلی حکومتی است که نمی‌خواهد بفهمد. چون مغزش پویسیده است. چون می‌خواهد زن‌ستیز باشد. مردم‌ستیز باشد. چون اصلا دلش برای پیشرفت مملکتش نمی‌سوزد.»

رامشا شفا، آوازخوان افغان مقیم لس‌انجلس هم در ویدیوی اختصاصی برای کمپین صدای دختران در شبکه افغانستان اینترنشنال گفت جهان نباید بیش از این ظلم طالبان به دختران و زنان افغان را نایده بگیرد.

او گفت چرا باید دختران و زنان، تاوان یک حکومت ناعادلانه را بدهند. او از همه خواست برای بازگشت حق آموزش دختران،‌ صدا بلند کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گنج‌های پنهان
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها