دیده‌بان حقوق بشر: زنان افغان رهبری مقاومت مسالمت‌آمیز در برابر طالبان را بر عهده دارند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۵

دیده‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه در مطلبی از شهامت و مقاومت زنان در برابر طالبان تمجید کرد.

پژوهشگر این سازمان نوشته که پس از سقوط حکومت پیشین، زنان افغان رهبری مقاومت مسالمت‌آمیز در افغانستان را بر عهده دارند و اعتراض‌های آنان روز تا روز سیاسی‌تر شده است.

سحر فطرت، پژوهشگر دیده‌بان حقوق بشر نوشت: «زن جوانی چند روز پس از تسلط طالبان در ویدیویی با شور و شوق فریاد زد: ما از مرگ نمی‌ترسیم، ما نسلی جاودانه هستیم. آزادی را شکوفا خواهیم کرد.» او می‌گوید اعتراض‌های ۱۵ آگست زنان بازتاب دهنده این حرف است.

به گفته او، جنبش مقاومت زنان، جوان و متنوع است؛ اگرچه پراکنده است اما شجاعانه، خوشبینانه و در حال رشد است.

در این مطلب آمده است که طالبان به دنبال حذف واقعی زنان از حیات اجتماعی هستند. خانم فطرت باور دارد ترس بزرگ طالبان این است که مقاومت زنان افغان در برابر حاکمیت شان روز تا روز سیاسی شود.

نویسنده دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرده که محدودیت‌های طالبان، زنان را مجبور کرده برای مطالبات خود مبارزه کنند و جان خود را به خطر بیندازند.

در توضیح این مبارزات آمده است: هنگامی که فعالان حقوق زنان پس از تسلط طالبان مجبور به فرار شدند، زنان دیگر، اغلب جوان‌تر و کمتر شناخته شده به‌طور خودجوش برخاستند و به یک جنبش مقاومت مردمی جدید شکل دادند که اکنون به طور گسترده به عنوان جنبش «نان، کار، آزادی» شناخته می‌شود.

نویسنده دیده‌بان حقوق بشر یادآوری کرده درسی که از مقاومت مستمر زنان افغان در برابر این محدودیت‌های طالبان آموخته شده این است که اعتراضات راه را برای جنبش‌های دیگر هموار خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها