در دومین سالگرد بازگشت طالبان، سفیر روسیه از شرایط سخت زنان در کابل سخن گفت

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۵

همزمان با دومین سال بازگشت طالبان به قدرت، سفیر روسیه در افغانستان گفته که شمار زنان در کابل کمتر شده است. دیمیتری ژیرنوف درباره مشکلات زنان در افغانستان گفت زنان بیوه‌ زیادی را می‌توان در مقابل نانوایی‌ها دید که صبح زود روی سنگ می‌نشینند و صبورانه منتظر دریافت نان رایگان هستند.

او روز سه‌شنبه (۲۴ اسد) در مصاحبه با رن‌تی‌وی روسیه گفت: زنانی که می‌توانستند به خارج سفر کردند، شماری نزد اقوام خود به دیگر شهرها رفتند و بقیه خانه‌نشین شده‌اند و بیکارند.

دیمیتری ژیرنوف تصریح کرد بیشترین تاثیر محدودیت‌های طالبان زنان را تحت تاثیر قرار داده است.

او یادآوری کرد که دختران و زنان در افغانستان از تحصیلات متوسطه و عالی ممنوع شده‌اند، در پارک و سالن‌های ورزشی نمی‌توانند بروند و حتی در مراجعه به پزشک باید حتما مرد محرم همراه خود داشته باشند.

این دیپلومات روسیه در این مصاحبه که به مناسبت دومین سالگرد سقوط افغانستان به دست طالبان انجام شده بود، تصویری از وضعیت امروز زنان را به مخاطبان روسیه ارائه کرد.

دیمیتری ژیرنوف افزود که طالبان وزارت زنان حکومت پیشین افغانستان را منحل کردند، زنان از بازیگری منع شده‌اند و به خبرنگاران هم دستور داده شده که فقط با روسری و ماسک در رسانه‌ها ظاهر شوند.

او با اشاره به بستن آرایشگاه‌های زنانه توسط طالبان هم از فقر و بیکاری روز افزون در افغانستان گفت و خاطرنشان کرد: «بیشتر مردم دست به دهان زندگی می‌کنند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها