صدهزار معلم دینی با نزدیک به یک میلیون طلبه در افغانستان تحت کنترول طالبان

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۳۰

وزارت معارف طالبان اعلام کرد که آمار طلبه مدارس دینی در سرتاسر افغانستان به ۹۳۰ هزار و ۹۵۰ نفر می‌رسد.

کرامت‌الله آخندزاده، معین وزارت معارف طالبان دوشنبه (۳۰ اسد) همچنین از برنامه این وزارت برای استخدام صدهزار معلم در آموزش‌های اسلامی خبر داد.

این مقام وزارت معارف طالبان گفت صد هزار بست جدید در چهارچوب برنامه آموزش‌های اسلامی شامل مدارس، دارالحفاظ و دارالعلوم‌ها افزوده شده و پر کردن این بست‌ها به گونه عملی آغاز شده است.

آقای آخندزاده در «برنامه حساب‌دهی دولت به ملت» در کابل گفت که دو کمیته جداگانه نصاب درسی معارف را بازبینی کرده و در آن «اصلاحات» آورده‌اند.

نزدیک به یک میلیون شاگرد در مدارس دینی طالبان

به گفته آقای آخندزاده، امسال ۳۶ هزار و ۲۰۳ «طالب‌العلم» جدید در مراکز دینی این گروه جذب شده‌اند که از این میان ۱۲ هزار و ۸۰۸ تن دختر هستند.

او گفت در مجموع، آمار شاگردان مدارس دینی دولتی و خصوصی در سرتاسر کشور به ۹۳۰ هزار و ۹۵۰ نفر می‌رسد. از این میان ۹۴ هزار و ۶۱۲ تن دختر هستند.

این مقام طالبان گفت در دو سال گذشته حدود ۱۴ هزار مدرسه دینی در چهارچوب وزارت معارف این گروه ثبت شده و طالبان تقریبا ۲۰۰ میلیون افغانی به این مدارس دینی کمک کرده است.

با این حال، مقامات وزارت معارف طالبان در نشست خبری خود درباره بازگشایی مکاتب دخترانه دوره‌های متوسطه و عالی چیزی نگفتند.

طالبان در دو سال گذشته مانع بازگشایی مکاتب دخترانه شده و به اعتراض‌های جهانی و داخلی برای از سر گرفتن آموزش دختران پاسخ مثبت نداده‌ است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
الماس شرق - احمد ظاهر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها