نماینده پارلمان ایران: با همکاری اطلاعاتی طالبان از یک حمله داعش در مشهد جلوگیری شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۰۷

سید محمود نبویان می‌گوید که بین ایران و طالبان همکاری اطلاعاتی گسترده درباره گروه‌های تروریستی وجود دارد.

او مدعی شد که داعش پس از حمله بر شاهچراغ، در صدد یک حمله تروریستی دیگر در مشهد بود که با همکاری اطلاعاتی طالبان خنثی شد.

نبویان عضو هیئتی از نمایندگان پارلمان ایران بود که این هفته در سفر به افغانستان با مقامات مختلف طالبان دیدار کردند.

او در مصاحبه با خبرگزاری مهر که روز سه‌شنبه نشر شد، گفت: «بنده با معاون استخبارات افغانستان جلسه داشتم که نکات مهمی را مطرح کرد. ایران و افغانستان تبادلات اطلاعاتی زیادی با هم درباره تحرکات تروریست‌ها به ویژه در مرزها می‌کنند.»

او افزود: «قرار بود داعش علاوه بر شاهچراغ، اقدام تروریستی دیگری را در مشهد مقدس انجام دهد که با تبادل اطلاعاتی که بین ما و مقامات افغانستان انجام شد، توانستیم نقشه دشمن را خنثا کنیم.»

این مقام ایرانی مدعی برخورد جدی طالبان با داعشی‌ها است و می‌گوید که طالبان تاکنون صدها داعشی را کشته و صدها تن دیگر را زندانی کرده‌است.

تامین امنیت شیعیان و آزادی آنان در انجام مناسک مذهبی در افغانستان در گفت‌وگوی هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی با طالبان مطرح شده است. تهران به رغم اعتراض شیعیان افغانستان به محدود شدن مراسم و مناسک ماه عاشورا توسط طالبان، از موضع‌گیری در این رابطه خودداری کرد.

نبویان گفت در دیدار با برخی از علما و سران شیعه در افغانستان، از تامین امنیت و آزادی عمل مذهبی در دوره حاکمیت طالبان ابراز خرسندی کردند. او در این مصاحبه گفت: «امنیت شیعیان افغانستان تامین شده است.»

این در حالی‌ست که امسال طالبان ضمن وضع محدودیت‌های سخت‌گیرانه بر مراسم محرم شیعیان، برخوردهای خشونت‌آمیز با عزاداران داشت. اعضای شورای علمای شیعه افغانستان نیز نسبت به وضع محدودیت طالبان بر مراسم محرم ابراز نگرانی کرده بودند.

افزون بر آن این مقام ایرانی از «تغییر فرهنگی طالبان» تمجید کرده و گفت: «امروز به لحاظ فرهنگی تحولات زیادی در طالبان ایجاد شده است، به گونه‌ای که آنان از ما تقاضا کردند که می‌خواهیم از کتب شهید مطهری استفاده کنیم و آن را به زبان پشتو ترجمه کنیم تا مورد مطالعه قرار دهیم.»

نماینده تهران در مجلس ایران در حالی از تغییر فرهنگی طالبان سخن می‌گوید که چند روز قبل سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران از روحیه ستیز و غیر مسالمت‌آمیز طالبان یاد کرد و گفت: «آیا طالبان همان طالبان نیست‌؟»

تامین حقابه هلمند، مبادلات اقتصادی بین هر دو کشور و اجازه خروج به عکاس بازداشت شده ایرانی در آینده نزدیک از دیگر مواردی است که آقای نبویان به عنوان موضوعات مورد بحث بین هیئت ایرانی و مقامات طالبان یاد کرده است.

مرتضا مطهری یک نویسنده و روحانی ایرانی بود که از نظریه‌پردازان اصلی جمهوری اسلامی به حساب می‌آید.

نماینده تهران در مجلس ایران در حالی از تغییر فرهنگی طالبان سخن می‌گوید که چند روز قبل سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران از روحیه ستیزجویانه طالبان یاد کرد و گفت: «آیا طالبان همان طالبان نیست‌؟»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها