زنان معترض در اسلام‌آباد: اگر به خواست تمنا پریانی توجه نشود ما هم اعتصاب غذا می‌کنیم

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۵

گروهی از زنان معترض افغان در اسلام‌آباد هشدار دادند اگر سازمان ملل به «خواست انسانی» تمنا زریاب پریانی توجه نکند، دست به اعتصاب غذایی نامحدود خواهند زد.

تمنا با اعتصاب غذا در آلمان به‌دنبال شناسایی بین‌المللی «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان است.

اعتصاب غذای تمنا پریانی در اعتراض به سیاست‌های طالبان علیه زنان افغانستان وارد ششمین روزش شده است.

گروهی از فعالان حقوق‌بشر و جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان در پاکستان روز چهارشنبه با صدور قطعنامه‌ای از سازمان ملل خواستند که به خواست تمنا و دیگر «همرزمانش» که آنها هم اعتصاب غدا کرده‌اند، توجه کند.

این زنان گفته‌اند هر اتفاقی برای معترضان رخ دهد، جامعه جهانی، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تمام کشورهای جهان، از جمله امریکا و طالبان مسئول خواهند بود.

این زنان با طرح خواسته‌های خانم پریانی مبنی بر شناسایی بین‌المللی آپارتاید جنسیتی در افغانستان، حمایت‌شان را از حرکت اعتراضی او اعلام کرده و خواهان «هم‌صدایی و هم‌نوایی عدالت‌خواهان» با او شده‌اند.

این معترضان با اشاره به نقض گسترده حقوق بشر توسط طالبان در افغانستان، به خصوص اعمال محدودیت‌های شدید بر زنان افغان، خواهان قطع کمک‌های مالی به این گروه، توقف سفرهای مقام‌های آن،‌ آزادی بدون قید و شرط زندانیان سیاسی، فعالان حقوق بشر و خبرنگاران نیز شده‌اند.

این زنان همچنین از مردم افغانستان دعوت کرده که «به جای خاموشی مرگبار»، به خیابان سرازیر شوند و از داعیه زنان حمایت کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها