هیئت اعزامی سازمان همکاری اسلامی به کابل در دیدار با حبیب‌الله آغا و ندا محمد ندیم، وزیران معارف و تحصیلات عالی طالبان تاکید کرد که آموزش در اسلام برای زن و مرد «فرض» است.این هیئت هدف از سفر به کابل را گفت‌وگو درباره «اعتدال در اسلام» خوانده است.

این هیئت روز پنجشنبه (۹ سنبله) وارد کابل شد و در روزهای گذشته با امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان، مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی رئیس‌الوزرای طالبان و سراج‌الدین حقانی وزیر داخله طالبان هم دیدار کرده است.

هیئت سازمان همکاری اسلامی در تمامی این دیدارها بر ادامه تحصیل و کار زنان تاکید کرده است.

سازمان همکاری اسلامی روز چهارشنبه (۱۵ سنبله) در خبرنامه‌ای نوشت که در دیدار هیئت این سازمان با وزیران معارف و تحصیلات عالی طالبان نیز به دسترسی تمامی دختران به آموزش تاکید شده است.

بر اساس این خبرنامه، هر دو طرف در این دیدار تاکید کردند که با اجماع علما، تحصیل برای زن و مرد در اسلام فرض است.

گفته شده که هیئت سازمان همکاری اسلامی در این دیدار به گزارشی از وزارت معارف و تحصیلات عالی طالبان در مورد بازنگری برنامه‌های درسی و ایجاد فضای امن برای تحصیل دختران گوش داده است.

جزئیات این گزارش طالبان اعلام نشده است.

با این حال سازمان همکاری اسلامی تاکید کرده که آماده ارائه تمام حمایت‌های لازم در بخش آموزش است.

پیش از این سازمان همکاری اسلامی، بسته شدن مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را محکوم کرده بود.

طالبان مکاتب دخترانه را بسته و دختران را از رفتن به دانشگاه ها محروم کرده است. این گروه همچنین زنان را از کار منع کرده است.

برخی از نهادهای حقوق بشری گفته اند که طالبان با وضع محدودیت بر زنان، آنان از حقوق اولیه و انسانی شان محروم و «آپارتاید جنسیتی» را در افغانستان برقرار کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.