متقی می‌گوید حامیان حکومت فراگیر، به این 'بهانه' بر سر راه طالبان مانع ایجاد می‌کنند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

وزیر خارجه طالبان تلویحا خطاب به حامیان حکومت فراگیر گفته که آنها به این «بهانه» بر سر راه حکومت طالبان مانع ایجاد می‌کنند.

امیرخان متقی افزود که تاکنون تعریف و نمونه جامعی از حکومت فراگیر ارایه نشده است.

اظهارات آقای متقی را احمدضیا تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییتر نقل کرده است.

او روز پنجشنبه (۱۶ سنبله) از قول امیرخان متقی نوشت: «اشغالگران در بیست سال گذشته، افغان‌های مخالف اشغال را به نام تروریسم به شهادت رساندند و زندانی کردند.»

وزیر خارجه طالبان گفته که تاکنون تعریف و نمونه مشخصی از تروریسم و حکومت همه‌شمول ارایه نشده است.

معلوم نیست که آقای متقی این سخنان را در کجا بیان کرده است.

طالبان در دو سال گذشته به درخواست مکرر جامعه جهانی و کشورهای همسایه برای تشکیل حکومت فراگیر تمکین نکرده است.

تاکنون هیچ کشوری حکومت این گروه را به رسمیت نمی‌شناسد و تشکیل حکومت فراگیر و تامین حقوق شهروندان، از پیش‌شرط‌های اساسی جامعه جهانی در این خصوص است.

پیشتر نیز امیرخان متقی تلویحا از جمهوری اسلامی ایران به خاطر اصرار بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، انتقاد کرد. او با کنایه بدون این‌که نامی از جمهوری اسلامی ببرد گفت: «آن‌قدر که شما اعدامی دارید، ما در زندان‌هایمان زندانی نداریم.» متقی افزود: ««آیا شما حکومت فراگیر دارید؟»

رسول موسوی، دستیار وزارت خارجه ایران در پاسخ به اظهارات متقی خطاب به این گروه گفت که از مسئولیت‌های بین‌المللی خود فرار نکند. او در توییتر نوشت: «صلح، ثبات، امنیت و توسعه پایدار در استقرار حکومتی فراگیر در افغانستان است.»

آقای موسوی افزود که ایجاد حکومت فراگیر موضوع قطعنامه‌های ۲۵۱۳ و ۲۵۹۳ شورای امنیت و اجماع نشست‌های وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در ایران، پاکستان، چین و ترکمنستان بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها