پیش‌بینی سازمان ملل: تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۱۱۰ میلیون دختر در جهان از آموزش باز خواهند ماند

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

بخش زنان سازمان ملل می‌گوید با توجه به ارزیابی نرخ پیشرفت تحصیلی، پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۱۰ میلیون دختر تا سال ۲۰۳۰ از آموزش محروم خواهند شد.

این سازمان تاکید کرده که این محرومیت، دختران را در معرض خطر «خشونت و استثمار» قرار می‌دهد.

بخش زنان سازمان ملل متحد روز جمعه (۱۷ سنبله) با تاکید بر «آموزش یک امتیاز نیست، یک حق اساسی است»، گزارش داد که آمارهای موجود در بخش توسعه پایدار نشان می‌دهد که جهان در مسیر دست‌یابی به برابری جنسیتی قرار ندارد.

این سازمان در حالی از افزایش میزان محرومیت آموزشی حدود ۱۱۰ میلیون دختر در آینده خبر می‌دهد که بر اساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل، بیش از شصت درصد از دختران واجد شرایط آموزش در دوره ابتدایی از آموزش محروم اند.

در افغانستان، طالبان در دو سال گذشته، محدودیت‌ها گسترده‌ای بر زندگی شغلی، آموزشی و اجتماعی زنان وضع کرده است. این گروه دختران بالاتر از صنف ششم را از مکتب رفتن منع کرده و درهای دانشگاه‌ها را به روی دانشجویان دختر بسته است.

بخش زنان سازمان ملل همچنین با یادآوری از افزایش میزان خشونت‌ها علیه زنان گفته که بحران‌های بشردوستانه خطرات خشونت را برای زنان و دختران آسیب‌پذیر افزایش داده است.

نابرابری جنسیتی در مناصب قدرت و تصمیم‌گیری‌ها و پایین بودن موقعیت زنان در این امر، از دیگر موضوعاتی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.

این نهاد تاکید می‌کند که با درنظرداشت اهداف توسعه‌ پایدار، اکنون زمان اقدام و سرمایه‌گذاری روی زنان و دختران فرا رسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مومبای: شهر کلان جهنم
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها