پاکستان خواهان توجه بین‌المللی نسبت به تسلیحات بجا مانده امریکایی در افغانستان شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان بار دیگر گفته که تسلیحات بجا مانده امریکا در افغانستان در دسترس تروریست‌ها قرار گرفته و تهدیدی برای پاکستان است.
ممتاز زهرا بلوچ گفت که این وضعیت نیاز به توجه بین‌المللی دارد و همه باید مسئولیت خود را به عهده بگیرند.

پیشر، نخست‌وزیر موقت پاکستان گفته بود که سلاح‌های جامانده امریکا در افغانستان تهدید بزرگی علیه منطقه است.

انوارالحق کاکر گفت که سلاح‌های به‌جا مانده امریکا در افغانستان علیه پاکستان، چین، ایران و سایر کشورهای منطقه به کار می‌روند. او گفته بود: «فکر می‌کردیم با تسلط طالبان در افغانستان، وضعیت پاکستان نسبتاً بهتر خواهد شد، اما بدتر شد.»

سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا در واکنش به اظهارات نخست وزیر پاکستان، بجا ماندن هرگونه تسلیحات امریکایی در افغانستان را رد کرد و گفت امریکا به نیروهای امنیتی افغان تجهیزات نظامی داده و این نیروها آن ها را رها کردند.

با این‌حال وزارت خارجه پاکستان ابراز امیدواری کرده که طالبان به تعهدات خود عمل کرده و اجازه ندهد تا «تروریست‌ها خاک افغانستان را برای تداوم اقدامات تروریستی علیه پاکستان» استفاده کند.

خانم بلوچ گفت که پاکستان و ایالات متحده گفت‌وگوی قوی در زمینه‌های مختلف از جمله در مورد مسایل امنیتی و مقابله با تروریسم دارند.

او گفت که با ایالات متحده و سایر همکاران داخلی و خارجی در مورد نگرانی‌های امنیتی پاکستان در ارتباط بوده‌ایم.

او ابراز امیدواری کرد که «دوستان و شرکای ما اجبارهای امنیتی پاکستان از جمله تهدیدات تروریسم را به دلیل موضع سخت و تهاجمی همسایه شرقی [افغانستان] درک کنند.»

او بار دیگر تاکید کرد که پاکستان برای ریشه‌کن کردن تروریسم متعهد اسا.

خانم بلوچ گفت که پاکستان و ایالات متحده گفت‌وگوی قوی در زمینه‌های مختلف از جمله در مورد مسایل امنیتی و مقابله با تروریسم دارند. او افزود که با ایالات متحده و سایر همکاران داخلی و خارجی در مورد نگرانی‌های امنیتی پاکستان در ارتباط بوده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان ابراز امیدواری کرد که «دوستان و شرکای ما اجبارهای امنیتی پاکستان از جمله تهدیدات تروریسم را به دلیل موضع سخت و تهاجمی همسایه شرقی [افغانستان] درک کنند.»

او بار دیگر تاکید کرد که پاکستان برای ریشه‌کن کردن تروریسم متعهد است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حملات تحریک طالبان پاکستان علیه ارتش این کشور افزایش یافته است. مقامات پاکستان پیش از این بارها گفتند که جنگجویان تحریک طالبان پاکستان در حملات علیه نیروهای امنیتی از سلاح‌های امریکایی جا مانده در افغانستان استفاده می‌کنند.

طالبان پاکستان و افغان روابط نزدیک دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
کودکان خیابانی هند: داستان هایشان را تعریف میکنند
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.