سی‌ان‌ان: ماسک با قطع اینترنت استارلینک، حمله اوکراین به کشتی جنگی روسیه را مختل کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

سی‌ان‌ان در گزارشی با استناد به بخش‌هایی از زندگی‌نامه ایلان ماسک که در روزهای پیش‌رو منتشر خواهد شد، نوشت این غول فناوری و میلیاردر امریکایی، سال گذشته با قطع اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، حمله اوکراین به کشتی روسیه در نزدیکی کریمه را مختل کرد.

انتظار می‌رود زندگی‌نامه ایلان ماسک که به قلم والتر ایزاکسون، زندگی‌نامه‌نویس مطرح امریکایی نوشته شده، تحت عنوان «ایلان ماسک» در روز دوازدهم ماه جاری رونمایی شود.

سی‌ان‌ان به نقل از بخش‌هایی از این کتاب، بدون این‌که تاریخ دقیقی را مشخص کند، نوشت که پارسال نیروهای اوکراینی با استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، شهپادهایی پر از مواد منفجره را به سمت یک کشتی جنگی روسیه در نزدیکی سواحل کریمه هدایت کردند.

در پی این اقدام، ایلان ماسک به مهندسان خود در شرکت اسپیس اکس به طور «محرمانه» دستور داد که شبکه ارتباطی استارلینک را قطع کنند.

خاموش شدن دستگاه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، سبب شد که هدایت‌گران اوکراینی ارتباط خود با شهپادها را از دست دهند و این کشتی‌ها دوباره به ساحل برگردند.

والتر ایزاکسون در کتاب «ایلان ماسک» نوشته است که همانطور که شهپادهای پر مواد منفجره به کشتی جنگی روسیه نزدیک می‌شدند، ارتباط با آنها قطع شد و دوباره به ساحل برگشتند.

سی‌ان‌انی نوشته که نگرانی و ترس ماسک از این بود که روسیه برای تلافی حمله اوکراین به کشتی‌اش، دست به حمله هسته‌ای بزند. طبق گزارش، این نگرانی از گفت‌وگوهای آقای ماسک با برخی مقام‌های ارشد حکومت روسیه منشا می‌گیرد.

در گزارش آمده که موضوع قطع اینترنت استارلینک و ایجاد اختلال در حمله اوکراین، نمایانگر موقعیت منحصر به فرد ایلان ماسک در تهاجم مسکو به کی‌یف است.

سی‌ان‌ان نوشت که این غول فناوری، خواسته یا ناخواسته اکنون تبدیل به یک «دلال قدرت» شده که حتی مقام‌های امریکایی نیز نمی‌توانند از این امر چشم‌پوشی کنند.

برپایه این گزارش، مقامات اوکراینی به دنبال قطع اینترنت ماهواره‌‌ای استارلینک، برای از سرگیری ارایه این خدمات دست به دامان ایلان ماسک شدند.

با آغاز تهاجم مسکو به کی‌یف در ماه فبروری پارسال، روسیه به اکثر سیستم‌های مخابراتی در اوکراین آسیب رساند یا آنها را غیرفعال کرد.

پس از آن، ایلان ماسک موافقت کرد که به ارزش میلیون‌ها دالر دستگاه‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک ساخت شرکت اسپیس اکس را در اختیار اوکراین قرار دهد. آن‌چه که برای اوکراین از اهمیت بالایی برخوردار بود و سبب شد ارتباط نیروهایش باهم در اکثریت نقاط این کشور حفظ شود.

در گزارش آمده هنگامی که نیروهای اکراینی دست به استفاده اینترنت استارلینک فراتر از ایجاد ارتباطات، یعنی هدایت حملاتی از راه دور علیه روسیه، زدند، ایلان ماسک درباره تصمیم خود مبنی بر ارایه این فناوری متردد شد.

والتر ایزاکسون در کتاب خود به نقل از ماسک نوشت که او می‌پرسد: «من چگونه در این جنگ هستم؟» و مالک اسپیس اکس اضافه کرد: «استارلینک قرار نبود به جنگ برود. برای این ساخته شد که مردم نتفلکس تماشا کنند، مکاتب آنلاین را دنبال کنند و کارهای صلح‌آمیز خوب انجام دهند، نه حمله با پهپاد.»

به دنبال این اتفاق، ایلان ماسک با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، مارک میلی، رئیس ستاد ارتش ایالات متحده و سفیر روسیه در واشنگتن گفت‌وگوی تلفنی و نگرانی‌هایش را ابراز کرد.

علاوه بر این، به رغم این‌که شرکت اسپیس اکس ده‌ها میلیون دالر را برای ارایه اینترنت ماهواره‌ای به اوکراین هزینه کرده، ادامه این مصارف و این‌که کی باید آن را به عهده بگیرد، چالش دیگری برای مقام‌‌های امریکایی بوده است.

سی‌ان‌ان در ماه اکتبر گزارش داد که ایلان ماسک به وزارت دفاع امریکا ابلاغ کرده که دیگر هزینه‌ فراهم‌سازی اینترنت استارلینک به اوکراین را پرداخت نخواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.