اجلاس سران گروه ۲۰؛ جو بایدن در غیاب رهبران چین و روسیه وارد دهلی‌ نو شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا روز جمعه، ۱۷ سنبله، برای حضور در اجلاس گروه ۲۰ وارد دهلی نو شد.

همزمان با سفر آقای بایدن به دهلی، غیبت ولادیمیر پوتین و شی جین‌پینگ، رهبران روسیه و چین در این اجلاس، توجه رسانه‌های بین‌المللی را جلب کرده است.

خبرگزاری‌های بین‌المللی روز جمعه گزارش دادند که سفر آقای بایدن به هند در حالی است که رئیس‌جمهور دموکرات و ۸۰ ساله امریکا قصد دارد طرحی جایگزین برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری عظیم چین در کشورهای در حال توسعه ارائه دهد.

او پیش از برگزاری اجلاس سران گروه ۲۰، با نارندرا مودی، نخست وزیر هند دیداری دوجانبه خواهد داشت.

برگزاری نشست رهبران گروه ۲۰ به میزبانی دهلی‌ نو همچنین فرصتی برای نمایش نفوذ دیپلوماتیک و رو به رشد هند در برخی مناطق دنیا و میانجیگری دهلی‌ نو برای گفت‌وگوهای صلح میان روسیه و اوکراین ارزیابی شده است.

با این حال، اختلافات عمیق بر سر تهاجم روسیه علیه اوکراین، حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی و تجدید ساختار بدهی‌ها در دستور کار اجلاس دو روزه گروه ۲۰ قرار دارد و قرار است بیانیه پایانی آن روز یکشنبه منتشر شود.

در حالی که چند ماه پیش آقای مودی به واشینگتن سفر کرده بود، امریکا در حال تقویت روابط خود با هند برای ایستادگی در برابر چین است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که ریاست هیئت روسی را برعهده دارد، نیز روز جمعه وارد دهلی نو شد.
ریاست هیئت چینی را نیز نخست‌وزیر این کشور برعهده دارد.

در حالی که چین در حال افزایش نفوذ خود و به چالش کشیدن نفوذ فزاینده امریکا در برخی مناطق از جمله خاورمیانه است، وزیر خزانه‌داری امریکا اعلام کرده که ایالات متحده چالش‌های پیش‌ روی چین را تحت نظر دارد.

جنگ اوکراین برخی کشورهای گروه ۲۰ را دچار اختلاف کرده و همزمان شماری از این کشورها نگرانی خود را نسبت به افزایش بیشتر قیمت غلات در جهان در پی این جنگ ابراز کرده‌اند.

در همین راستا، شارل میشل، رئیس شورای اروپا، روز جمعه در دهلی نو به خبرنگاران گفت که روسیه پس از پایان دادن به اجرای توافقنامه صادرات غلات از طریق دریای سیاه، در حال مسدود کردن و حمله به بندرهای دریایی اوکراین است.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا که هندی‌تبار است نیز روز جمعه وارد دهلی‌ نو شد.

او پیش از این سفر در پیامی در شبکه اکس نوشت: «یک بار دیگر پوتین در اجلاس گروه ۲۰ حاضر نشد و ما از اوکراین حمایت خواهیم کرد.»

هند از رهبران گروه ۲۰ خواسته تا از نظر مالی و فناوری به کشورهای در حال توسعه برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کنند.

هند و چین از بزرگ‌ترین آلاینده‌های جهان هستند، اما می‌گویند که آلایندگان قدیمی جهان در غرب باید مسئولیت بسیار بیشتری در این زمینه بر عهده بگیرند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.