وزیر خارجه موقت پاکستان از طالبان خواست تحریک طالبان پاکستانی را سرکوب کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

وزیر خارجه موقت پاکستان گفته طالبان مسئولیت دارد جلو حملات تی‌تی‌پی از خاک افغانستان در پاکستان را بگیرد.

جلیل عباس جیلانی روز شنبه در نشست خبری گفت که اسلام‌آباد از طالبان انتظار دارد تمام عناصر شورشی از جمله تحریک طالبان پاکستانی را سرکوب کند.

روز چهارشنبه ۱۵ سبنله، تحریک طالبان پاکستان اعلام کرد که دو پاسگاه ارتش این کشور را در منطقه چیترال ایالت خیبر پختونخوا تصرف و ۹ سرباز ارتش را کشته است.

در پی این حادثه ارتش پاکستان گفت که این جنگجویان از مناطقی در ولایات نورستان و کنر افغانستان در این عملیات شرکت کرده‌اند.

پس از آن، وزارت خارجه پاکستان در اعتراض به این حمله و همچنین درگیری در مرز تورخم، کاردار طالبان در سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرد.

وزیر خارجه موقت پاکستان در این نشست خبری، احضار کادار طالبان در اسلام‌آباد را تایید کرد و گفت که پاکستان اعتراض شدید خود را نسبت به این حادثه اعلام کرده و یادداشت اعتراضی را به این مقام طالبان تحویل داده است.

جیلانی حادثه چیترال را تاسف‌بار خواند و افزود که پاکستان افزایش تحرکات اخیر تروریستی را بسیار جدی می‌گیرد.

وزیر خارجه موقت پاکستان در ادامه تاکید کرد که این کشور به تعامل با طالبان ادامه می‌دهد.

جیلانی افزود که اسلام‌آباد از طالبان می‌خواهد اطمینان حاصل کند که چنین حوادثی دوباره رخ نمی‌دهد.

روز گذشته، وزیر داخله پاکستان گفت که این کشور و جهان از مقامات طالبان افغان انتظار دارند که آنها به توافقنامه دوحه احترام بگذارند و اجازه ندهند که از خاک افغانستان بر علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

تحریک طالبان پاکستان با طالبان افغان روابط نزدیکی دارند. طالبان پس از تسلط بر افغانستان در چند دور میزبان گفت‌وگوهای صلح میان ارتش و تحریک طالبان پاکستانی بود. این مذاکرات به نتیجه نرسید.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تحریک طالبان پاکستانی حملات خود علیه ارتش این کشور را شدت بخشیده است. در ماه های اخیر مقامات پاکستان گفتند که افغانستان تحت کنترول طالبان پناهگاه تروریستان از جمله تی‌تی‌پی شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.