خاطرات رهبران؛ از اشک مسعود تا لبخند "شیر پنجشیر"

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

شماری از رهبران سیاسی افغانستان به مناسبت ۱۸ سنبله، سالروز ترور احمدشاه مسعود، فرمانده سابق جبهه مقاومت ضدطالبان، بیانیه‌هایی برای یادبود از کارنامه او منتشر کردند.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین گفت: «مسعود یک مجاهد بزرگ و شخصیت وطن‌دوست بود.»

حامد کرزی افزود که احمدشاه مسعود تا «شهادتش» برای استقلال و آزادی افغانستان مبارزه کرد.

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه افغانستان و از افراد نزدیک به احمدشاه مسعود در دهه هفتاد خورشیدی در شبکه ایکس نوشت: «احمدشاه مسعود که يكی از با تدبير‌ترين شخصيت‌های افغانستان بود با دل و جان اعتقاد داشت که راه حل مشکلات کشور در تأمین حق مساوی برای همه‌ مردم کشور نهفته است.»

به گفته آقای عبدالله «او می‌دانست که همه‌ اقوام در ایجاد و غنابخشی تمدن و فرهنگ افغانستان کوشیده‌اند و با همه تفاوت‌ها و ویژگی‌ها در یک سرزمین زندگی می‌کنند.»

داکتر عبدالله می‌گوید: «در ۱۸ سنبله افغانستان یکی‌ از فرزندان صادق و دلسوزش را از دست داد».

احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود و رهبر فعلی جبهه مقاومت ملی افغانستان در پیام ویدیویی که به مناسبت «هفته شهید» منتشر کرد، گفت «هفته شهید» حیات سیاسی و اجتماعی مردم افغانستان را معنی می‌بخشد.

به گفته آقای مسعود «شهادت بارزترین نشانه ایستادگی مردان و زنان فداکار یک کشور و یک ملت بخاطر اهداف و آرمان‌های مقدس‌شان است.

او گفت این نشان می‌دهد «که یک ملت تا سرحد قربانی کردن جان‌های شیرین‌شان در پای هداف و آرمان‌های مقدس خود می‌ایستند».

احمدشاه مسعود که رهبری جبهه ضدطالبان در دهه هفتاد خورشیدی را به عهده داشت، در ۱۸ سنبله ۱۳۸۰ در حمله انتحاری دو مهاجم عرب کشته شد.

جمهوری اسلامی افغانستان پس از سرنگونی طالبان، لقب «قهرمان ملی» را به احمدشاه مسعود داده بود.

قبل از ورود طالبان به کابل در اسد ۱۴۰۰، جمهوری اسلامی افغانستان و بنیاد احمدشاه مسعود به مناسبت ۱۸ سنبله مراسم رسمی دولتی برای گرامی‌داشت از کارنامه «قهرمان ملی افغانستان» برگزار می‌کرد.

به این مناسبت شخصیت‌های سیاسی و مقامات دولتی به سخنرانی برای یادبود از آقای مسعود می‌پرداختند و در این سخنرانی‌ها درباره مسایل سیاسی روز سخن می‌گفتند.

همچنین در این تاریخ شماری از هواداران آقای مسعود در خیابان‌های کابل رژه می‌رفتند. این رژه‌ها گاهی با حمل سلاح به همراه بود و منتقدان فراوانی در میان شهروندان افغانستان داشت.

با این حال پس از ورود طالبان به کابل در اسد ۱۴۰۰ هیچ مراسمی در کابل به مناسبت این روز برگزار نمی‌شود. بنیاد احمدشاه مسعود در چنین روزی مراسمی برای سخنرانی آنلاین شماری از چهره‌های سیاسی برگزار کرده است.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، در حساب فسبوک خود سالروز ترور احمدشاه مسعود و هفته شهید را گرامی‌باد گفته است.

جنرال ملک، از رهبران اوزبیک که نیروهایش در دهه هفتاد در شمال افغانستان فعال بودند، با نقل خاطره‌ای از فرمانده فقید جبهه مقاومت ضد طالبان گفته است او تعهد داشت که هرگز افغانستان را ترک نکند.

آقای ملک نوشت باری مسعود هنگامی که درباره احتمال ورود طالبان به پنجشیر سخن می‌گفت «اشک ریخت».

برخلاف رهبران جناح‌های ضدطالبان که اعلامیه‌هایی به مناسبت ۱۸ سنبله منتشر کردند، این روز با سکوت طالبان و محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان به همراه بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هری ترومن
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها