معصوم استانکزی می‌گوید جمعیت علمای پاکستان به طالبان توصیه کرده به دختران اجازه آموزش ندهد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

معصوم استانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده صلح حکومت پیشین مدعی شد که هیئتی از حزب جمعیت علمای پاکستان، با سفر به کابل و قندهار به مقام‌های طالبان گفته اگر به زنان اجازه آموزش دهند، «تباه و برباد خواهند شد.»

آقای استانکزی گفته هیئت حزب جمعیت علمای پاکستان، سه عضو داشته و در راس آن صلاح‌الدین ایوبی، از اعضای ارشد این حزب قرار داشته است.

معصوم استانکزی درباره زمان سفر این هیئت و این‌که با کدام مقام‌های طالبان دیدار کرده‌اند، چیزی نگفته است.

این مقام حکومت سابق می‌گوید سفر هیئت حزب جمعیت علمای پاکستان به افغانستان هم‌زمان با سفر «علمای جهان اسلام» برای قناعت دادن طالبان درباره اجازه آموزش زنان و دختران صورت گرفت.

معصوم استانکزی روز یکشنبه (۱۹ سنبله) در توییتی نوشت که هنگامی که گروهی از علمای جهان اسلام وارد افغانستان شدند تا طالبان را با توجه به اصول اسلامی به اجازه دادن آموزش دختران قانع کنند، «یک هیئت سه نفره از حزب مولانا فضل‌الرحمان به رهبری مولوی صلاح‌الدین ایوبی در همان روز به کابل و قندهار سفر کرد و به رهبران طالبان توصیه نمود که اگربه زنان اجازه تعلیم را بدهند، تباه و برباد خواهند شد.»

آقای استانکزی در ادامه نوشت: «باید جلوی این منافقت‌ها گرفته شود.»

مولانا فضل‌الرحمان، رهبر جمعیت علمای پاکستان را «پدر معنوی طالبان» می‌خوانند. اظهارات او قبل و بعد از تسلط دوباره طالبان در حمایت از این گروه، همواره واکنش‌برانگیز شده است. این حزب در پاکستان به انتخابات، دموکراسی و حق کار و آموزش زنان باور دارد.

یک هیئت سازمان همکاری اسلامی در نهم سنبله وارد افغانستان شد و با شماری از مقام‌های طالبان از جمله امیرخان متقی، وزیر خارجه این گروه و مولوی عبدالکبیر، معاون رئیس‌الوزرای طالبان دیدار کرد.

هیئت سازمان همکاری اسلامی همچنین با حبیب‌الله آغا و ندا محمد ندیم، وزیران معارف و تحصیلات عالی طالبان دیدار کرد. این سازمان در خبرنامه خود از این دیدار نوشت که هر دو طرف در این ملاقات تاکید کردند که با اجماع علما، تحصیل برای زن و مرد در اسلام فرض است.

این هیئت در تمام دیدارهای خود با مقام‌های طالبان، درباره حق آموزش زنان گفت‌وگو و تاکید کرده است. طالبان اما دست‌کم در دو مورد، ملاقات مولوی عبدالکبیر و امیرخان متقی با این هیئت، از گفت‌وگو درباره آموزش دختران چیزی نگفته‌‌اند.

بیش از ۷۰۰ روز می‌شود که طالبان درهای مکاتب را به روی دختران بالاتر از صنف شش بسته‌اند.

این گروه همچنین دختران را از رفتن به دانشگاه و موسسات تحصیلات عالی منع کرده است.

اکثریت کشورهای اسلامی و همچنین سازمان همکاری اسلامی، تصمیم طالبان به منع آموزش زنان را خلاف آموزه‌های اسلامی خواندند و محکوم کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها