گفت‌وگوی مقامات پاکستان و طالبان برای بازگشایی بندر تورخم 'بی‌نتیجه پایان یافت'

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

مقامات مرزی پاکستان به افغانستان اینترنشنال گفتند گفت‌وگوهای نمایندگان این کشور با طالبان درباره بازگشایی تورخم روز یکشنبه، ۱۹ سنبله، بی‌نتیجه پایان یافت.

به گفته منابع، بندر تورخم همچنان بسته می‌ماند، زیرا هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده است.

پیشتر مقام‌های مرزی پاکستان روز یکشنبه گفتند گفت‌وگوها با طالبان را برای بازگشایی بندر تورخم از سر گرفته‌اند.

این جلسه در ادامه نشست روز شنبه بين مقامات مرزی دو طرف برگزار شد. این دومین بار است که جلسات بین مقامات پاکستان و طالبان درباره بازگشایی تورخم بی‌نتیجه می‌ماند.

چهار روز پیش در پی درگیری مرزبانان پاکستان و طالبان، گذرگاه مرزی تورخم به‌روی مسافران بسته شد.

وزارت خارجه طالبان روز شنبه (۱۸ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای در توضیح دلیل درگیری بین نیروهای پاکستان و طالبان نوشت: «نیروهای پاکستانی زمانی به سوی نیروهای سرحدی افغان شلیک کردند که [آن‌ها] مشغول ترمیم یک پوسته امنیتی بودند که سال‌ها قبل اعمار گردیده بود.»

این در حالی است که پیش از این منابع پاکستانی به رسانه‌های این کشور گفته بود تیراندازی زمانی آغاز شد که طالبان به ساخت‌وساز یک ایست بازرسی در نزدیک دروازه تورخم آغاز کردند و نیروهای پاکستانی خواستند مانع آن شوند.

مقامات پاکستانی گفته‌اند که طالبان این ایست بازرسی را بدون موافقت مقام‌های این کشور در منطقه‌ای می‌سازد که قرار نبود در آن ایست بازرسی ساخته شود.

وزارت خارجه طالبان با اشاره به ضرورت اقتصادی پاکستان برای واردات گفته که بستن مرز تورخم تجارت بین دو کشور و منطقه را متاثر می‌سازد.

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که در این درگیری دست‌کم دو عضو طالبان کشته و یک نظامی پاکستانی زخمی شده است. با این حال، منابع رسمی دو طرف درباره آمار قربانیان این رویداد چیزی نگفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها