فرمانده سابق سنتکام: امریکا باید در افغانستان نیرو داشته باشد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) می‌گوید کشورش هنوز باید در افغانستان نیرو داشته باشد.

جنرال مک کنزی به فاکس‌نیوز گفت به ارزیابی فرمانده فعلی سنتکام اعتماد دارد که گفته داعش می‌تواند از خاک افغانستان بر منافع امریکا حمله کند.

فرانک مک کنزی در گفت‌وگویی که فاکس‌نیوز متن آن را روز شنبه (۱۸ سنبله) منتشر کرد، از «چگونگی خروج امریکا از افغانستان» ابراز پشیمانی کرده است.

این جنرال بازنشسته امریکایی از مارچ ۲۰۱۹ تا اپریل ۲۰۲۲ فرماندهی کل نیروهای مسلح ایالات متحده (سنتکام) را رهبری می‌کرد.

او در این مصاحبه گفت: «از اینکه وضعیت در افغانستان اینگونه تمام شد، بسیار متاسفم. من بابت تصمیم اولیه بسیار متاسفم چون به نظرم تصمیم اشتباهی بود».

وی در پاسخ به اینکه آیا اطلاعاتی درباره عامل انتحاری و اعضای داعش که در هتلی در نزدیکی میدان هوایی کابل حضور داشتند، در اختیار داشت یا خیر، گفت: اهداف مختلف نظامی وجود داشت که امریکا به طالبان درباره آن‌ها گفته بود.

این مقام ارشد نظامی پیشین امریکا افزود: «طالبان به برخی از آنها پرداخت و به برخی نه. ما درباره هتلی که از طالبان خواسته بودیم تا به آن نظارت داشته باشند، اطلاعات خاصی نداشتیم».

جنرال فرانک مک کنزی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توانست متفاوت عمل کند، گفت: «همیشه وقتی به گذشته و به افرادی که از دست رفته‌اند نگاه می‌کنید، به این فکر می‌افتید که آیا می‌شد متفاوت عمل کرد، من هم همینطور هستم. من هم به این مساله فکر می‌کنم».

به گفته این مقام سابق امریکایی: «پشیمانی‌های زیادی دارم. هر آنچه را که انجام دادیم بررسی می‌کنم. به خصوص در ماه آگست. تا وقتی زنده هستم به آن فکر خواهم کرد».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها