اوکراین: روسیه بار دیگر با پهپادهای شاهد ساخت ایران به کی‌یف حمله کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

مقام‌های اوکراینی از حمله پهپادی روسیه به کی‌یف در بامداد روز یکشنبه خبر دادند و گفتند نیروی هوایی اوکراین توانست ۲۶ پهپاد تهاجمی شاهد ساخت ایران را منهدم کند.

نیروی هوایی اوکراین گفت که مجموع پهپادهای پرتاب شده ۳۳ فروند بوده است.

رویترز در گزارشی نوشت که صدای انفجارهای بامداد یکشنبه (۱۹ سنبله) در پایتخت اوکراین و مناطق اطراف آن برای حدود دو ساعت شنیده شد و در چندین منطقه شهر برخی ساختمان‌ها فرو ریخت، اما کسی در این حملات کشته نشد.

این خبرگزاری به نقل از شاهدان از وقوع دست‌کم پنج انفجار در سراسر کی‌یف خبر داده و نوشته است که آسمان شب با انفجارهای پدافند هوایی درگیر با پهپادها، روشن و یک ستون دود از بین ساختمان‌ها بلند شده بود.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف نیز گفت که قطعات پهپادهای سرنگون‌شده در پنج منطقه مختلف سقوط کرده، اما در این حملات تنها یک نفر مجروح شده است.

بر اساس گزارش‌ها، یک ساختمان تاسیسات زیربنایی نامشخص و هشت ساختمان مسکونی در نتیجه این حملات شبانه آسیب دیده‌اند.

روسیه در مورد این حملات تاکنون واکنشی نشان نداده، اما این کشور پیش‌تر و در جریان تهاجم ۱۸ ماهه خود به اوکراین، حملات هوایی منظمی را به مراکز پرجمعیت این کشور و در نقاطی دور از خط مقدم جنگ انجام داده است.

مقام‌های اوکراینی اعلام کردند که حمله روسیه به شهر کوستیانتینیوکا در شرق این کشور در روز چهارشنبه جان ۱۷ نفر را گرفت.

حملات جدید روسیه با استفاده از پهپادهای شاهد در حالی‌ صورت گرفته است که ارتش اوکراین و شماری از مقام‌های آمریکایی پیش‌تر بارها درباره حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه و تحویل پهپاد برای حمله به خاک اوکراین هشدار داده بودند.

بامداد روز ۱۲ سنبله نیز نیروی هوایی اوکراین خبر داد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور ۲۲ فروند از ۲۵ فروند پهپاد شاهد ایرانی را، که در حمله روسیه به بخش‌های جنوبی منطقه اودسا به کار گرفته شده بود، سرنگون کرده است.

به گفته مقام‌های اوکراینی، بسیاری از این حملات از پایگاه‌های نظامی روسیه در شبه‌جزیره کریمه و با استفاده از پهپادهای ایرانی «شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶» انجام می‌شود.

در اواخر ماه جوزای امسال جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت جمهوری اسلامی ایران به مسکو تجهیزات لازم را برای ساخت کارخانه پهپاد ارائه کرده و روسیه می‌تواند اوایل سال آینده میلادی پهپاد ایرانی تولید کند.

او همچنین با اشاره به اینکه حمایت نظامی ایران و روسیه از یکدیگر از هر دو طرف جریان دارد، یادآور شد ایران به دنبال دریافت میلیاردها دالر تجهیزات نظامی از روسیه از جمله بالگرد و رادار است.

امریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، استرالیا و نیوزیلند تاکنون جمهوری‌ اسلامی ایران را به دلیل دادن پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، هدف یک رشته تحریم قرار داده‌اند.

با این حال، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران کمک تسلیحاتی خود به روسیه در جنگ اوکراین را انکار می‌کنند.

از سوی دیگر، گزارش‌های گوناگونی نیز درباره حضور مستشارهای نظامی ایران در کریمه برای آموزش کار با پهپاد به نیروهای روسیه در حمله به اوکراین و نیز تصمیم احتمالی جمهوری اسلامی برای ساخت خط تولید پهپاد در روسیه و نیز ارائه موشک بالستیک به مسکو حکایت دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.