سالگرد کشته شدن مهسا امینی؛ گزارش‌ها از تشدید کنترول و ایجاد ایست‌ بازرسی در شهرهای ایران

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

در آستانه یک سالگی کشته شدن مهسا امینی، گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از ایجاد ایست بازرسی شبانه و افزایش حضور نیروهای امنیتی ایران در شهرهای این کشور است.

همزمان معترضان ایرانی فراخوان‌های متعدد برای تجمع در ۲۵ سنبله منتشر کرده‌اند.

طبق گزارش‌ها، اتخاذ اقدامات امنیتی از جمله بالا بردن حفاظت از ساختمان‌های دولتی نیز بخش دیگری از اقدامات حکومت ایران است.

مهسا امینی، دختر کرد ایرانی در روز ۲۵ سنبله پارسال در بازداشت پولیس گشت ارشاد تهران کشته شد.

به دنبال این رویداد، اعتراضات مردمی گسترده‌ای در شهرهای سراسر ایران علیه حکومت و قوانین حجاب اجباری آغاز شد و برای چندین ماه ادامه یافت.

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، بر اساس اطلاعات موجود، نهادهای حکومتی ایران حفاظت از ساختمان‌های دولتی را نیز افزایش داده‌اند.

روایت‌ها و مشاهدات عینی مخاطبان ایران‌اینترنشنال نیز حاکی از حضور سنگین نیروهای پولیس و گشت‌های موترسایکلی نیروهای لباس شخصی است.

بر اساس این گزارش‌ها، در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی، حکومت ایران با نصب بنرهای فراوان در نقاط اصلی شهرها و یادآوری مجازات سنگین برای برداشتن حجاب سعی در ایجاد رعب و وحشت و جلوگیری از وقوع هرگونه اعتراض دارد.

از ماه‌های پیش شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور نشست‌های مختلفی را برای آمادگی برای مقابله با اعتراضات مردمی در سالگرد خیزش سراسری ایرانیان برگزار کرده‌اند.

بازداشت خانواده دادخواهان و فعالین سیاسی و مدنی در هفته‌های گذشته از جمله دستور کارهای این نشست‌ها بوده است. از تعداد دقیق بازداشت‌شده‎‌ها، اتهامات آنها، محل نگهداری این افراد و نهاد بازداشت‌کننده خبر دقیقی در دست نیست و حکومت ایران به شکل رسمی در این مورد اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

با این حال، به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از ابتدای سال جاری تاکنون، دست‌کم ٧٠ عضو خانواده‌های دادخواه، از جمله ۹ کودک زیر ۱۸ سال را در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

همچنین بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی و آغاز خیزش انقلابی، تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال گذشته را احضار کرده و از آن‌ها خواسته‌‌اند متعهد شوند در هفته پایانی سنبله از خانه خارج نخواهند شد.

در سالگرد خیزش انقلابی مردم فراخوان‌های متعددی نیز برای برگزاری تجمع اعتراضی و اعتصاب منتشر شده است.

شاهزاده رضا پهلوی در بیانیه‌ای تصویری در آستانه سالروز قتل حکومتی مهسا ژینا امینی، از ایرانیان خواست تا متحد با هم، موج نوینی از انقلاب ملی را کلید بزنند. او «دفاع مشروع» را حق بدیهی شهروندان خواند و به دستگاه سرکوب درباره مسوولیت هر گونه خشونت‌ورزی علیه ملت ایران هشدار داد.

همچنین شش حزب سیاسی کرد با اعلام ٢۵سنبله به‌عنوان «روز اعتصاب عمومی در سرتاسر کردستان»، تاکید کردند که در این روز همه مغازه‌ها، بازار و ادارات تعطیل خواهند بود.

به تازگی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ فراخوانی برای تجمع جهانی در روز ۲۵ سنبله منتشر کرد و از ایرانیان خارج از کشور خواست تا در نخستین سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی به خیابان‌های جهان بیایند.

پیش از آن نیز ۲۷ نهاد و گروه، برای برگزاری تجمع جهانی در این روز فراخوان دادند و از همگان خواستند تا در اولین سالگرد مهسا که نقطه شروع اعتراضات سراسری ایرانیان بود و هم‌زمانی آن با سی‌وپنجمین سالگرد قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، «هم‌بسته و متحد، پژواک صدای مردم آزادی‌خواه و برابری‌طلب ایران در سراسر جهان باشند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها