زلزله مرگبار مراکش؛ چندین کشور برای کمک به زلزله‌زدگان مراکشی اعلام آمادگی کردند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

در پی افزایش تلفات زمین‌لرزه مرگبار مراکش، شماری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای کمک به این کشور و زلزله‌زدگان اعلام کمک کردند.

شمار کشته‌شدگان این زمین‌لرزه تا اکنون به ۲۱۲۲ نفر و شمار زخمیان به ۲۴۲۱ نفر رسیده است.

تا اکنون امریکا، فرانسه، اسرائیل، اسپانیا و چندین کشور و سازمان بین‌المللی اعلام آمادگی کرده‌اند.

در همین حال، شماری از افراد در کشورهای گوناگون برای کمک به آسیب‌دیدگان شتافته‌اند. از جمله یک تیم سه‌نفره رضاکار ایتالیایی به گروه‌های مشغول عملیات جستجو برای نجات گیرماندگان در زیر آوارها پیوسته است.

به گزارش سی‌ان‌ان، یک عضو این تیم گفته است: «ما رضاکاریم. حکومت ایتالیا ما را به طور رسمی به این جا نفرستاده است. بنابراین، ما مجبور نیستیم منتظر بنشینیم که حکومت مراکش به صورت رسمی از ایتالیا درخواست کمک کند.»

با این حال، تا اکنونی مشخص نیست که چه مقدار کمک به آسیب‌دیدگان رسیده است.

پیشتر سازمان ملل اعلام کرد که حکومت مراکش گفته که خودش را برای پاسخگویی به زلزله آماده می‌کند.

مقام‌های این سازمان همچنین گفته‌اند که برای ارائه کمک‌های بشردوستانه و پزشکی و عملیات جستجو آماده اند، منتظرند تا حکومت مراکش انتخاب کند که به چه روشی کمک‌رسانی صورت گیرد.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش دادند که در شهرهایی که محلات مسکونی آسیب جدی دیده و مردم زیر آوار مانده‌اند، عملیات نجات و جستجو به صورت گسترده‌ای ادامه دارد.

ماموران نجات در مراکش گفته‌اند که ممکن است شمار تلفات به سرعت افزایش یابد.

کسانی که در این رویداد خانه‌های خود را از دست داده‌اند، برای سومین شب پیاپی در فضای باز شب را به صبح خواهند رساند.

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل، یونسکو، اعلام کرده که در این رویداد شماری از مهم‌ترین بناهای تاریخی مراکش نابود شده یا به شدت آسیب‌دیده اند.

از جمله یک مسجد تاریخی که در سده دوازدهم ساخته شده بود و همچنین یک شهر تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو درج شده، آسیب دیده است.

این زمین‌لرزه به بزرگی ۶.۸ عصر روز جمعه مراکش را تکان داد و گفته شده که در شش دهه اخیر، این مرگبارترین زمین‌لرزه در این کشور بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب

رادیو

پادکست‌ها