اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل با بررسی وضعیت حقوق بشر افغانستان به کار آغاز می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

شورای حقوق بشر سازمان ملل در سومین اجلاس سال جاری خود، وضعیت حقوق بشر در افغانستان و چند کشور دیگر را در کانون توجه خود قرار داده است.

این اجلاس روز دوشنبه (۲۰ سنبله) در جنوا، مقر اروپایی سازمان ملل به کار آغاز کرد و قرار است تا پنج هفته ادامه داشته باشد.

نخستین نشست این دور این شورا به ریاست واسلاو بالک، سفیر جمهوری چک برگزار شده است و فولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر در افتتاحیه آن سخنرانی می‌کند.

طبق دستور کار این اجلاس، قرار است ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان در روز نخست این اجلاس سخنرانی کند و درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور توضیح دهد.

بخش عمده‌ای از این اجلاس به بررسی وضعیت حقوق بشر در افغانستان اختصاص یافته است. براساس آنچه تا اکنون اعلام شده، روز سه‌شنبه درباره گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر درباره وضعیت حقوق بشر در افغانستان گفت‌وگو خواهد شد.

در این اجلاس همچنین از هنرجویان موسسه ملی موسیقی افغانستان، که در پرتگال به سر می‌برند، هم دعوت شده که برنامه اجرا کنند.

در حاشیه این اجلاس، شماری از فعالان مدنی، به‌ویژه فعالان زن و حقوق بشر افغانستان در نظر دارند که همایش‌های اعتراضی داشته باشند.

در این اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل افزون بر وضعیت حقوق بشر افغانستان، وضعیت حقوق بشر در میانمار، سودان، اوکراین، هائیتی و بلاروس هم بررسی خواهد شد.

این اجلاس در حالی برگزار شده است که شماری از فعالان زن افغان در آلمان برای به رسمیت شناختن «آپارتای جنسیتی» در افغانستان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

طالبان در دو سال اخیر با صدور فرمان‌های پیاپی زنان و دختران را از عرصه زندگی عمومی تقریبا به صورت کامل حذف کرده است.

این گروه آموزش دختران در مقاطع بالاتر از صنف ششم و اشتغال زنان و همچنین رفتن آنها به اماکن عمومی مانند سینما، پارک، ورزشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی را ممنوع کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها