کمیشنر عالی سازمان ملل نگران نقض آزادی زنان در ایران و حقوق اقلیت‌ها در پاکستان است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

همزمان با یک‌سالگی مرگ مهسا امینی، کمیشنر عالی سازمان ملل، توضیحات حکومت ایران نسبت به مرگ او را ناکافی می‌داند و از نقض روزافزون آزادی زنان در ایران نگران است.

ولکر ترک همچنین نگران نقض حقوق‌‌ اقلیت‌های دینی چون مسیحیان در پاکستان نیز است.

ولکر ترک، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد، روز دوشنبه (۲۰ سنبله) در پنجاه‌وچهارمین نشست شورای حقوق‌بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای مفصل نگرانی خود را نسبت به فقر روز افزون، جنگ، آوارگی، بی‌عدالتی، استثمار، بحران حقوق‌بشری، بحران محیط‌زیستی وغیره در کشورهای مختلف جهان ابراز کرد.

ولکر ترک در این بیانیه علاوه بر موارد مختلف به وضعیت زنان و وضع قوانین محدودکننده در ایران نیز اشاره کرده است.

او تصویب لایحه‌ای جدیدی را که بر مبنای آن مجازات‌های شدیدی برای زنانی که از قوانین پوشش اجباری پیروی نمی‌کنند، نگران‌کننده خوانده است.

او گفت: «یک‌سال پس از مرگ مهسا امینی در ایران، به شدت نگران هستم که لایحه جدیدی که در حال‌حاضر در دست بررسی است، مجازت‌های شدیدی را برای زنان و دخترانی که از قوانین پوشش اجباری پیروی نمی‌کنند، از جمله ممنوعیت سفر و ممنوعیت دسترسی به خدمات اجتماعی درنظر گرفته شده است.»

این مقام عالی سازمان ملل از افزایش چندبرابر پیگیرد قانونی زنانی که قوانین مرتبط به پوشش را نقض کرده‌اند نیز یاد کرده است.

ولکر ترک همچنین «نگرانی خود را در مورد استقرار مجدد پولیس اخلاق [گشت ارشاد] و نیروی که تقریبا منحصرا هدفش کنترول زنان است» ابراز کرده است.

افزون بر ایران، افزایش خشونت‌ها و تنش‌ها علیه اقلیت‌ها به‌‌ویژه اقلیت‌های دینی همچون مسیحیان در پاکستان از دیگر مواردی است که کمیشنر عالی سازمان ملل به آن اشاره کرده است.

آقای ترک از آتش کشیدن ده‌ها کلیسا و غارت خانه‌های مسیحیان در منطقه‌ای از فیصل‌آباد پاکستان نیز یاد کرد و آن را نگران‌‌کننده خوانده است.

او می‌گوید که پیش‌نویس اصلاحات قوانین مرتبط به توهین به مقدسات‌ در پاکستان گامی بزرگ به دور از تغییراتی است که از سوی نهادهای بین‌المللی حقوق‌بشر خواسته شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.