ریچارد بنت در شورای حقوق بشر: طالبان سیاست ظالمانه و زن‌ستیزانه خود را تغییر دهد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

ریچارد بنت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در نشست شورای حقوق بشر این سازمان سیاست‌های طالبان علیه زنان را «ظالمانه و زن‌ستیزانه» خواند.

او افزود که طالبان حقوق زنان و دختران را به طور «نظام‌مند» نقض و محدود می‌کند.

آقای بنت در پنجاه‌وچهارمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه (۲۰ سنبله) در ژنو گفت که طالبان حقوق زنان و دختران را در همه عرصه‌های زندگی از جمله کار، آموزش، پوشش و وضعیت ظاهری آنها در جامعه نقض می‌کند.

این مقام سازمان ملل از دستور طالبان برای بستن آرایشگاه‌های زنانه، به عنوان تازه‌ترین مورد از اقدام طالبان برای محدود کردن فعالیت‌های زنان یاد کرد که حدود ۶۰ زن را از کار محروم کرده است.

آقای بنت در سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل از طالبان خواست که سیاست‌های «بی‌رحمانه و زن‌ستیزانه» خود را تغییر دهد و به زنان اجازه دهد کار و تجارت کنند.

او در بخشی از سخنرانی خود گفت که در حال حاضر بیش از سه میلیون دختر به دلیل صدور دستور طالبان در ماه سنبله ۱۴۰۰ و بعد در ماه قوس ۱۴۰۱، از آموزش در مقاطع بالاتر از صنف ششم محروم هستند.

ریچارد بنت در آغاز سخنرانی خود از اعتصاب غذای شماری از فعالان زن و مرد افغان و درخواست آنها برای به رسمیت شناختن «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان تحت کنترول طالبان یاد کرد.

او گفت که با تمنا زریاب پریانی، به عنوان «سخنگوی» این زنان معترض در تماس است و به او وعده داده است که نگرانی آنها را مطرح خواهد کرد، ولی افزود که آنها را به اعتصاب غذا تشویق نمی‌کند.

طالبان در دو سال اخیر با صدور دستورهای پیاپی، دختران و زنان را از آموزش در مقاطع بالاتر از صنف ششم و اشتغال و همچنین رفتن به اماکن عمومی مانند پارک‌ها، سینماها، ورزشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی ممنوع کرده است.

رهبران طالبان در پاسخ به اعتراضات داخلی و بین‌المللی در این مورد گفته‌اند که آنها حقوق زنان را تنها در «چهارچوب شریعت» دارند، در حالی که منتقدان می‌گویند تعبیر آنها از شریعت نادرست است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

کودکان خیابانی هند: داستان هایشان را تعریف میکنند
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.