نشست 'فرمت مسکو' درباره افغانستان با حضور نمایندگان ده کشور در کازان برگزار می‌شود

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

آندری رودنکو، معاون وزارت خارجه روسیه گفته که نشست «فرمت مسکو» با حضور نمایندگان ۱۰ کشور برای گفت‌وگو درباره افغانستان در کازان برگزار می‌شود.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که این نشست روز جمعه (۷ میزان) برگزار خواهد شد.

قرار است در این نشست نمایندگان روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان حضور داشته باشند.

طالبان تاکنون در مورد حضور خود در این نشست اظهار نظر نکرده، اما آندری رودنکو ابراز امیدواری کرده که نمایندگان این گروه هم در نشست کازان حضور داشته باشند.

خبرگزاری تاس روز سه‌شنبه (۲۱ اسد) گزارش داد که همه شرکت‌کنندگان این نشست در مورد مشکلات افغانستان تبادل نظر خواهند کرد.

معاون وزارت خارجه روسیه نشست پیش رو را مهم ارزیابی کرده و گفته نیاز است که در مورد آنچه در افغانستان اتفاق می‌افتد و چشم‌انداز این کشور همیشه بحث و تبادل نظر شود.

آندری رودنکو تاکید کرده که باید فهمید جامعه جهانی و به‌ویژه شرکت‌کنندگان نشست کازان چه کاری می‌توانند برای بهبود وضعیت افغانستان انجام دهند.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان پیشتر گفته بود که موضوع تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان در دستور کار این نشست است. به گفته آقای کابلوف، تاکنون هیچ پیشرفتی در مورد تشکیل چنین حکومتی به دست نیامده است.

حکومت طالبان، که تاکنون هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته، بارها مدعی شده که این حکومت «فراگیر» است و از کشورها خواسته‌اند که در امور این گروه دخالت نکنند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل همین روز دوشنبه (۲۰ سنبله) در پنجاه‌وچهارمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت گوش طالبان برای شنیدن درخواست تشکیل حکومت فراقومی «کر» است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد افغانستان
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.