تام وست: طالبان هشت فرمانده داعش خراسان را حذف کرده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

نماینده امریکا در امور افغانستان مبارزه طالبان با داعش را جدی توصیف کرد.

تام وست سه‌شنبه در یک سخنرانی در اندیشکده استیمسون گفت که طالبان در دو سال گذشته دستکم هشت فرمانده داعش را در افغانستان از بین برده و حملات داعش بر افراد ملکی، به خصوص هزاره‌ها کم شده است.

او افزود که نمی‌خواهد در مورد تاثیر مبارزه طالبان بر فعالیت‌های داعش "اغراق" کند اما حملات داعش بر افراد ملکی به اندازه سابق نیست.

نماینده امریکا یک روز پس از سالگرد حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ که در آن القاعده نقش داشت، در این مرکز درباره خروج نیروهای امریکایی و تاثیر آن بر افغانستان سخنرانی کرد. به گفته وست، اکنون تحریک طالبان پاکستان تهدیدی امنیتی در منطقه است.

پاکستان طالبان افغان را متهم کرده است که از کنترول شبه نظامیان پاکستانی که در خاک افغانستان بسر می‌برند، ناتوان است. افزایش شدید حملات تروریستی در این کشور پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، به فعالیت‌های طالبان پاکستانی و آزادی عمل شان در افغانستان نسبت داده می‌شود.

واشنگتن تا اکنون در ارتباط به درخواست‌های اسلام آباد از طالبان برای جلوگیری از نفوذ و حملات شبه نظامیان پاکستانی موضع‌گیری نکرده است. همچنان، واشنگتن در دو سال گذشته انتقاد جدی از رابطه طالبان با تی‌تی‌پی و دیگر گروه‌های شبه نظامی نکرده است، گروه‌هایی که کشورهای منطقه آنان را تهدیدی برای خود به حساب می‌آورند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها