والی طالبان در بامیان برای سومین بار شماری از ساکنان ولسوالی پنجاب را بازداشت کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

منابع محلی گفتند والی طالبان در بامیان دو تن از ساکنان ولسوالی پنجاب را به دلیل امتناع آنها از تحویل زمین به کوچی‌ها بازداشت کرده است. به گفته منابع عبدالله سرحدی از این ساکنان منطقه «پشته غرغری» خواست برای تحویل زمین به کوچی‌ها «اقرار خط» بدهند.

ساکنان روستای پشته غرغری در پنجاب گفتند که پس از تسلط طالبان، کوچی‌ها ادعای مالکیت زمین آنها را مطرح کردند. در پی این دعوای حقوقی، طالبان در ماه‌های گذشته دست‌کم دوبار شماری از اهالی این روستا را بازداشت کردند.

به گفته منابع، والی طالبان در بامیان روز شنبه به عوض دانش و محمد غلامی، باشندگان روستای پشته غرغری زنگ زده و آنها را به دفتر خود فراخوانده بود.

براساس اطلاعات این منابع، روز دوشنبه، ۲۰ سنبله، پس از مراجعه این شهروندان به دفتر والی طالبان، عبدالله سرحدی از آنها خواست برای تحویل زمین به کوچی‌ها باید «اقرار خط» بدهند.

این منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که این دو باشنده ولسوالی پنجاب دستور والی طالبان را غیرعادلانه خواندند و از تحویل زمین‌های خود به کوچی‌ها خودداری کردند. پس از مخالفت این باشندگان، والی طالبان آنها را بازداشت کرده است.

منابع محلی گفتند در پی ادعای کوچی‌ها در مورد مالکیت زمین آنها، کمیسیون حل منازعات کوچی‌ها و ده‌نشینان تشکیل شد و این کمیسیون سال گذشته این دعوای حقوقی را به نفع کوچی‌ها فیصله کرد.

براساس ادعای ساکنان محل، آنها در مورد زمین‌های خود قباله شرعی دارند، اما کوچی‌ها هیچ سندی ارائه نکرده‌اند و تلاش می‌کنند این دعوا را با «زور و حمایت طالبان» تصرف کنند.

به گفته ساکنان محل که خود را مالکان زمین می‌دانند، کمیسیون حل منازعات کوچی‌ها و ده‌نشینان پارسال فیصله کرد که آنها زمین‌ها را تخلیه و اجاره زمین را به کوچی‌ها پرداخت کنند.

پیش از این والی طالبان در بامیان ابتدا چهار تن از ساکنان این روستا را در اواخر ماه جوزا بازداشت کرده بود و بار دیگر این چهار نفر در دوازدهم اسد در ولسوالی پنجاب بازداشت شدند.

با گذشت چندین ماه از این دعوای حقوقی، والی بامیان و کوچی‌ها در این مورد اظهار نظر علنی نکرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها