مرد روسی که بقایای اجساد سربازان شوروی را جستجو می‌کند می‌گوید 'از تاریخ درس نگرفته‌ایم'

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

کنستانتین دبروولسکی که از ۳۳ سال به اینسو در قطب شمال، اجساد سربازانی را جستجو می‌کند که در جنگ جهانی دوم کشته شده بودند، می‌گوید: «حمله به اوکراین دیوانگی بود».
او گفت «همین امروز بقایای جسد پنج سرباز و مقداری استخوان و مدال قدیمی پیدا کردیم».

دبروولسکی ۷۰ ساله با گروه کوچکی از رضاکاران، زندگی خود را وقف یافتن بقایای اجساد سربازان شوروی کرده که در جریان جنگ دوم جهانی در مناطق قطب شمال کشته شدند.

گمان می‌رود در خط دفاعی شمال در آن دوره، بیش از صد هزار سرباز شوروی کشته شده‌اند.

دبروولسکی و گروه همراهش، از دهه ۸۰ میلادی به اینسو به دنبال یافتن بقایای اجساد سربازان شوروی است. او می‌گوید در سال‌های اول در قطب شمال، اجساد بیشتر از سمارق‌ها بودند.

او و گروه همراهش تاکنون موفق شده‌اند که جسد بیست هزار سرباز را از میان برف بیرون بکشند. این مرد ۷۰ ساله می‌گوید هر روز با عواقب جنگ روبه‌رو می‌شود ولی به گفته او «ملت ما درس درستی از تاریخ نگرفته است».

دبروولسکی می‌افزاید پیروزی شوروی بر آلمان نازی به تدریج و به ویژه در دو دهه زمامداری ولادیمیر پوتین، بر محور هویت روسی تبدیل شده است.

به گفته آقای دبروولسکی، پوتین برای توجیه جنگ با اوکراین از زبان، حافظه و تصاویر جنگ دوم جهانی استفاده کرد و گفت که «امروز ما برای همان چیزی می‌جنگیم که پدران و پدربزرگ‌های ما در جنگ دوم جهانی برای آن قربانی دادند».

با این حال او تاکید دارد که این دو جنگ کاملا از هم متفاوت‌اند. به گفته او پدران و پدربزرگ‌های ما قهرمانانه از کشور دفاع کردند، نه اینکه به کشور دیگری حمله کنند.

او باور دارد که جنگ در اوکراین باید متوقف شود. چون به گفته او مرزهای اوکراین و روسیه در سال ۱۹۹۱ مشخص شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.